Lety už byly zrušeny nejen ve Velké Británii, zejména ve Skotsku, ale také v Irsku, NorskuŠvédsku. Naopak Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavík.

Britský úřad řízení letového provozu časně ráno oznámil, že mrak popela by měl nad Skotskem přecházet od 8:00 SELČ do 14:00 SELČ. Letiště Glasgow a Edinburgh zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. V Edinburghu čekalo v hale přes noc přes 400 lidí.

Podle předpovědi už v úterý v osm hodin dosáhl mrak hranic severního Skotska. Dále se šíří na Wales, severní Anglii a do Severního Irska. Odpoledne by se měl dostat na Londýn. Zatím není jasné, zda se bude muset letiště Heathrow uzavřít.

Video

Grímsvötn chrlí daleko více popela než Eyjafjallajökull. Zdroj: Youtube.com

„V tuto chvíli model naznačuje, že přerušení dále v týdnu budou jen omezená, ale chování počasí se mění celou tu dobu,“ uvedl ministr dopravy Philip Hammond.

Sopečný popel nad Británií (vlevo hnědý)

Sopečný popel nad Británií (hnědá skvrna nalevo)

FOTO: Reuters

Grímsvötn chrlí čtvrtý den velké množství popela. ale díky příznivým atmosférickým podmínkám je popel hnán vzhůru a vítr jej žene ve vyšších polohách na severovýchod a v nižších na jih. Někteří odborníci tvrdí, že aktivita Grímsvötnu, který zaplavil popílkem celé okolí,  už mírně polevuje, i když vizuálně není oproti předchozím dnům zřetelný rozdíl.

Opírají se však o výsledky radarového sledování sopečného chocholu, který prý už není tak vysoký jako v sobotu, kdy dosahoval 10 až 15 kilometrů. V současnosti je to prý už jen pět až sedm kilometrů. Během dne by k němu mělo být vysláno výzkumné letadlo ke změření hustoty a složení mraku sopečného popílku.