Ruda byl zadržený na hraničním přejezdu do Maďarska. Policie potvrdila, že ve věci zrušené deaflympiády bylo zahájeno trestní řízení ve věci podvodu. Ruda měl zpronevěřit 1,7 miliónu eur (přes 40 miliónů Kč) určených na organizaci her.

Ruda způsobil mezinárodní blamáž a sportovci museli odcestovat domů. Někteří z nich to nesli velmi těžko. „Trénovali jsme čtyři roky. Pro naši generaci to byla poslední šance zúčastnit se deaflympiády,“ řekl jeden z ruských reprezentantů.

Na přípravu her měl Ruda celé čtyři roky. Sliboval, že vše bude v pořádku a barvu přiznal až týden před zahájením her. V dějišti her nebylo připraveno vůbec nic. Členové Mezinárodního deaflympijského výboru až na Slovensku zjistili, že něco není v pořádku a byli v šoku. „Něco takového se stalo poprvé v historii,“ uvedla ředitelka výboru Tiffany Granfors.

Deaflympijské hry měly být zahájeny 18. února 2011. S příslibem finančního zabezpečení zahájili loni v Kežmarku a Levoči rekonstrukci místních zimních stadionů. Peníze však nedorazily a z rozestavěných zimních stadionů jsou dnes jen torza. Lyžařské disciplíny se měly konat na Štrbském Plese a v Jasné. Deaflympiády se mělo zúčastnit 440 sportovců z 25 zemí světa.