Schwarzenberg neupřesnil, kolik dalších vojáků by do Afghánistánu mělo zamířit. V současnosti jich v této zemi slouží přibližně 530. Většina působí v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Lógar.

"Jenom jsem to naznačil, protože dokud to neprojde parlamentem, tak nemůžu nějaká čísla veřejně říkat," řekl.

O posílení kontingentu v Afghánistánu hovořil nedávno ministr obrany Alexandr Vondra, který předloží zřejmě ještě v září či počátkem října vládě materiál o změnách v misích. Obsahovat by měl i to, že počet českých vojáků v Kosovu by se měl brzy snížit na devět desítek.

V Kosovu už nejsou vojáci tolik potřební

"Byl poněkud nešťastný z toho, což budeme muset dělat z rozpočtových důvodů, že zmenšíme naši přítomnost v Kosovu," přiblížil český ministr debatu s Rasmussenem, který před novináře nepřišel.

"To je nevyhnutelné," dodal o plánu stahovat vojáky ze sil KFOR. "NATO mělo připravené postupné snižování, my budeme muset to asi udělat rychleji," dodal.

"Některé země z Kosova odcházejí úplně, některé na přechodnou dobu," poznamenal ministr obrany Vondra před několika dny. Je podle něj jasné, že v zemi už není potřeba tak rozsáhlý český kontingent. V současnosti tam v misi KFOR působí okolo 500 českých vojáků. "Té práce už není zdaleka tolik, co bylo před dvěma či třemi lety," řekl Vondra.