Farrowovou i agentku Campbellové Carole Whiteovou si soud předvolal právě kvůli výpovědi Campbellové z minulého týdne, která se lišila od předchozích výpovědí obou žen.

Campbellová vypověděla, že v roce 1997 po slavnostní večeři pořádané jihoafrickým prezidentem Nelsonem Mandelou, které se účastnil Charles Taylor, dostala sáček s diamanty. Uvedla, že jí jej dali dva neznámí muži a nevěděla, od koho špinavě vypadající kamínky jsou. [celá zpráva]

Mia Farrowová vypovídá před tribunálem Haagu.

Mia Farrowová vypovídá před tribunálem Haagu.

FOTO: Reuters

"Co si pamatuji, je, že Naomi Campbellová řekla, že v noci byla probuzena, nějací muži klepali na její dveře. Byli posláni Charlesem Taylorem a dali jí velký diamant," uvedla k dění při snídani druhý den ráno Farrowová. "Taky řekla, že jejím záměrem je věnovat diamant Mandelově dětské charitě."

Whiteová doplnila, že Naomi Campbellové Taylor slíbil drahé kameny doručit. Dodala, že dvojice spolu mírně flirtovala.

Video

Naomi Campbellová u soudu vypověděla, jak se k ní "krvavé diamanty" dostaly

Kameny modelka podle své výpovědi z minulého týdne druhý den ráno předala Jeremymu Ratctiffovi z Mandelova dětského fondu. Ten je fondu nikdy nesvěřil, prý se bál, že by to bylo nelegální. Nechal si je u sebe a o víkendu je předal jihoafrické policii, která potvrdila jejich pravost.

Campbellová nemusela říci vše

Whiteová už dříve před tribunálem vypověděla, že slyšela, že Campbellové Taylor osobně řekl, že kameny jsou od něj: „Paní Campbellová byla z diamantů vzrušená a pokračovala v hovoru o nich.“

Uvedla také, že modelka byla zklamaná, když viděla surové diamanty, které se neblýskají.

Pokud by se prokázalo, že diamanty jsou od Taylora, vyvrátilo by to jeho tvrzení, že nikdy neměl nic společného s krvavými diamanty z dolů v Sierra Leone, které pomáhaly financovat občanskou válku v zemi z let 1991 až 2001 a vzbouřeneckou skupinu RUF, která doly kontrolovala. Ta využívala dětské vojáky a svým nepřátelům usekávala končetiny.

Taylor jakékoli zapojení do konfliktu popírá, tvrdí, že se jen snažil v zemi dojednat mír.

Soud pro zločiny v Sieře Leone
Zvláštní tribunál pro Sierru Leone vznikl na základě dohody mezi OSN a sierraleonskou vládou v roce 2002. O rok později Taylora obvinil z jedenácti válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných za brutální občanské války v této středoafrické zemi v letech 1991 až 2002 a z podpory povstalců ze sierraleonské Jednotné revoluční fronty (RUF) Obviněn je i ze znásilňování, najímání dětských vojáků a z obchodu s diamanty.

Taylor se stal v roce 1997 prezidentem Libérie. V roce 2003 po bouřích odstoupil a odešel do nigerijského exilu. [celá zpráva]

V srpnu 2006 byl Taylor zatčen a vydán do Sierra Leone. [celá zpráva]

V červnu 2007 stanul jako první africký vůdce před soudem v Haagu. [celá zpráva]