Medvěděvova kritická slova  jsou potvrzením zpráv, že základnu námořnictva zničil lesní požár. Ozbrojené síly to doposud popíraly, zpočátku dokonce popíraly i existenci letiště.

Až v úterý ruská prokuratura uvedla, že se oheň přehnal přes kolomenskou leteckou základnu asi 100 kilometrů jihovýchodně od Moskvy, kde zničil budovy štábu, finančního úřadu, klubu, dvě garáže, 13 leteckých hangárů, v nichž bylo různé letecké zařízení, ale ne letouny, a 17 parkovišť s automobily. Internetový portál Lifenews.ru tvrdí, že požár zasáhl základnu už 29. července a že živel zničil na 200 letounů. [celá zpráva]

Kolomna leží na půl cestě mezi Moskvou a Rjazaní.

Zásah v hořícím lese u Elektrogorsku

Zásah v hořícím lese u Elektrogorsku

FOTO: Dennis Sinyakov, Reuters

Požáry, k jejichž šíření přispívá extrémní sucho a mimořádně vysoké teploty okolo 40 stupňů Celsia, se dále šíří. Za posledních 24 hodin vzniklo v evropské části země přes 120 nových ohnisek, nejvíce kolem Moskvy a v okolí měst Tver, Vladimir a Voroněž.

Moskvu zahalil smog a dým z lesních požárů.

Moskvu zahalil smog a dým z lesních požárů.

FOTO: Alexander Natruskin, Reuters

Téměř stotisícový Sarov, který je sídlem centra jaderného výzkumu a velkého závodu na výrobu a montování jaderných hlavic, je kvůli ohni v plné pohotovosti. Do boje se zapojily dva tisíce vojáků, jednotky železničního vojska, letouny a vrtulníky, místní obyvatelé ale i speciální robotické přístroje schopné pracovat v "agresivním prostředí". Na Sarov útočí oheň z několika stran. Úřady uklidňují veřejnost a opakovaně prohlašují, že bezprostřední nebezpečí jaderným zařízením nehrozí.

Ruské hlavní město se opět zahalilo do hustého dýmu z požárů v okolí města, kde hoří na 160 hektarů lesa a rašelinišť. Viditelnost v ulicích nepřesahuje 300 metrů, místy jen na 50 až 100 metrů, dým pronikl i do metra, uvádí zpravodaj ČTK.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Průjezd ohnivým peklem v hořící ruské vesnici Tamboles. Zdroj:Reuters/Stream.cz

 

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Kvalita ovzduší podle státní organizace Mosekomonitoring klesla na osmileté minimum. Moskvané říkají, že takový smog nezažili od 70. let minulého století, kdy hořela rašeliniště. Normy se v posledních dnech překračují troj- až dvacetinásobně. Lékaři radí raději nevycházet do ulic, a pokud už člověk ven musí, pak by měl používat navlhčené hygienické roušky.

Hašení doutnajícího podrostu v březovém háji u Elektrogorsku

Hašení doutnajícího podrostu v březovém háji u Elektrogorsku

FOTO: Dennis Sinyakov, Reuters

Perspektiva dalšího vývoje situace se jeví neutěšená, jak připustil i ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu. "Chystáme se na nejhorší - k víkendu prognózy slibují čtyřicetistupňové teploty," řekl.