Boeing 757 a 737 společností Finnair a Scandinavian Airlines (SAS) se 2. července setkaly ve výšce 11 000 metrů nad městem Östersund ve středním Švédsku a v jednom okamžiku je od sebe dělilo pouhých 300 metrů.

"Situace, při které se jedno letadlo musí vyhýbat druhému, je většinou děsivá, ale zde nehrozilo žádné skutečné nebezpečí. Bezpečnostní systém před kolizí varoval dostatečně včas," ujistila podle helsinkitimes.fi mluvčí společnosti Finnair Maria Mroueová.

Na palubě boeingu 757 společnosti Finnair s cílovou destinací Helsinki v té době bylo 230 cestujících a boeingem 737 společnosti SAS cestovalo do Osla 130 pasažérů.

Piloti zřejmě nerespektovali pokyny dispečerů

Některé podrobnosti o incidentu jsou stále nejasné a budou součástí dalšího šetření.

"V současnosti je známo, že se letadla setkala ve stejné letové výšce a neměla mezi sebou dostatečnou vzdálenost. Piloti jednoho z letounů dostali příkaz zvýšit letovou hladinu, ale už bylo příliš pozdě. Piloti jsou v takových situacích varováni s velkým předstihem. Když uposlechnou instrukce dispečerů, je všechno v pořádku. V tomto případě se však zdá, že se podle pokynů nezachovali," uvedl podle serveru thelocal.se Carl-Erik Nilsson ze švédského oddělení, které se případem zabývá.

"To je velmi neobvyklá a velmi vážná situace," přiznal i Martin Ohman z asociace švédských pilotů.

Podobný případ se odehrál před rokem také v Česku. Při sestupu dvou letadel ČSA na letiště v Praze Ruzyni se dopravní Airbus A319 zřejmě vinou přílišného sebevědomí velitele letadla dostal do nebezpečné blízkosti turbovrtulového letounu ATR42. [celá zpráva]