Vzhledem k výsledku ve výboru pro občanské svobody se dá očekávat, že novou smlouvu schválí na nynějším plenárním zasedání i celý parlament. Hlasování je plánováno na čtvrtek.

Dohoda mezi EU a USA se nerodila snadno. Původně se počítalo s tím, že bude dočasně platit provizorní úmluva a mezitím se dojedná řádný text. Jenže právě europoslanci k nevoli Evropské komise i Washingtonu ji odmítli. Učinili tak v únoru prý z obav, že by na základě dohody nebyla dostatečně zajištěna ochrana osobních dat.

Dohoda by měla dát Američanům větší právní jistotu ohledně nahlížení do evropských záznamů o bankovních převodech skrze mezinárodní bankovní síť SWIFT. Washington o ni hodně stál.

Dohoda by mohla platit od srpna 

Nová verze, která podle vyjednavačů hlavní pochyby odstraní, v pondělí ve výboru získala 42 hlasů, jen osm bylo proti. "Dosáhli jsme rovnováhy mezi respektováním práv občanů na soukromí a svobodu a současně zajištěním jejich potřeby bezpečnosti," podotkl europoslanec Alexander Alvaro.

Všechna data zasílaná do USA by podle nového textu měla být založena na protiteroristických vyšetřováních, a nikoli na náhodných kontrolách či profilování možných podezřelých. Američané budou mít k dispozici řadu osobních informací, jako třeba, kdo danou transakci odeslal a kdo ji přijal, jeho jméno, identifikační číslo či adresu.

"Dostali jsme prakticky vše, co jsme (v rámci ochrany dat a osobních údajů) chtěli," okomentovala text dojednaný Evropskou komisí se zástupci Washingtonu již před časem eurokomisařka Cecilia Malmströmová.

Databáze spravovaná společností SWIFT, která sídlí v Bruselu, zahrnuje bankovní data a údaje z asi 8000 finančních institucí v 200 zemích. Pokud jí EP ve čtvrtek podpoří, vstoupí dohoda v platnost od srpna.