Viceprezidentka Světové banky Georgieovová nahradila Rumjanu Želevovou, která působila nepřesvědčivě a navíc u ní ulpělo podezření, že uvedla nesprávné údaje ohledně majetku. [celá zpráva]

Poslanci se Georgieovové ptali na postup EU při pomoci Haiti, unie čelila kritice, že pomoc byla malá a opožděná. Kritizoval ji i Václav Klaus.

"Haiti musí začínat od nuly, ale nebude v tom samo," zdůraznila kandidátka. Podotkla, že reakce Evropské komise byla rychlá a efektivní. Připustila ale, že je třeba se bavit i o tom, co by mohla unie dělat v budoucnu při podobných událostech lépe.

Vysvětlovala také, kde všude by měla EU v krizových situacích zasahovat, jak by měla spolupracovat s neziskovými organizacemi i to, nakolik je problematika humanitární pomoci spojena s ekologickými tématy a problémy jako odlesňování.

"Výborné představení, koordinátoři (jednotlivých frakcí) jí bez pochyby dají velmi pozitivní doporučení," ohodnotil na síti Twitter vystoupení Bulharky europoslanec Gay Mitchel z nejsilnější lidovecké frakce. Pozitivně se vyjádřil i koordinátor socialistů Hannes Swoboda.

Evropská komise měla podle původních záměrů začít pracovat již od listopadu loňského roku. Kvůli průtahům se schvalováním Lisabonské smlouvy o reformě EU se to však odložilo. Hlasování o komisi Evropský parlament plánoval na 26. ledna, ale kvůli výměně bulharské kandidátky i toto datum padlo.