Úřady tvrdí, že tragédie nebyla důsledkem teroristického útoku; policie se přiklání k variantě neopatrného používání pyrotechniky a předběžně zadržela dva majitele klubu. Podle dostupných zpráv v klubu "Chromý kůň" explodovala zábavní pyrotechnika připravená jako součást večírku k osmému výročí založení tohoto podniku. Jeden z jeho spolumajitelů nicméně při výslechu odmítl, že by se s pyrotechnikou nakládalo nedbale.

Vysoký počet mrtvých a zraněných je dáván do souvislosti s tím, že klub měl pouze jediný východ. Na parketu současně s požárem propukla panika, prostor zaplnil hustý dým a někteří lidé byli ušlapáni. Mezi zhruba 300 návštěvníky převažovala mládež.

Podle agentury ITAR-TASS byli v klubu i dva Španělé, kteří vyvázli bez újmy. Mezi oběťmi nebyli zaznamenáni cizinci. Z více než stovky mrtvých byla zatím identifikována zhruba polovina. Ani u řady zraněných, kteří se ocitli v bezvědomí, se ještě nepodařilo zjistit jejich totožnost. Někteří utrpěli popáleniny na osmdesáti procentech těla.

Světelné fontány zapálily strop

Světlana Kuvšinová, která byla v klubu, agentuře AP řekla, že hořet začalo poté, co byly odpáleny tři světelné fontány. Jiskry prý zapálily umělohmotné desky, kterými byl obložen strop. "Oheň propukl během pár vteřin. Jako by chytil stoh sena. Byla jenom jedna cesta pryč. Skoro mě ušlapali," prohlásila šokovaná dívka.

Hasiči se na místo neštěstí dostavili během několika minut a likvidace požáru jim trvala zhruba hodinu.

Do Permu po tragédii přiletěl ruský ministr pro mimořádné situace Sergej Šojgu, jenž prohlásil, že v klubu byly porušeny protipožární předpisy. Podle jeho informací byla majitelům objektu loni uložena pokuta a měli zjednat nápravu; opakovaná kontrola protipožárního inspektora se čekala tento měsíc. Šojgu navíc prohlásil, že pyrotechnika, která se v klubu nacházela, rozhodně nebyla určena k použití v podobném uzavřeném prostoru.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že tragédii v Permu nelze označit za nedbalost; jde podle něj o těžký zločin, který musí být důkladně vyšetřen a potrestán. Šéf Kremlu zároveň nařídil, aby nejvážněji poranění byli přepraveni do špičkových ruských nemocnic.

Kreml odmítá spekulace o terorismu

Ruský ministr vnitra Rašíd Nurgalijev, který do Permu přicestoval se Šojguem, při videokonferenci s Medveděvem prohlásil, že neštěstí v klubu nevykazuje prvky teroristického útoku. Ministr tak reagoval na spekulace, které se po požáru vyskytly. Ruská veřejnost je v posledních dnech citlivá na zprávy o hromadných úmrtích, mimo jiné kvůli teroristickému útoku na rychlík Moskva-Petrohrad, při kterém minulý víkend zemřelo bezmála třicet lidí.

V Rusku se odehrává poměrně mnoho požárů, což bývá dáváno do souvislosti s tím, že ve starších budovách bývají zastaralé protipožární systémy, pokud tam vůbec nějaké jsou. Permský případ je ovšem i na místní poměry bezprecedentní a ruská média ho označují za nejtragičtější požár za mnoho let.

Permské úřady vyhlásily v kraji třídenní smutek; ruský státní rozhlas a televize zrušily vysílání zábavných pořadů plánovaných na tento víkend a centrální úřady ohlásily na pondělí státní smutek v celé zemi.

Pod dojmem požáru v Permu moskevské úřady oznámily, že v metropoli hodlají zakázat používání ohňostrojů a pyrotechniky při podobných akcích. Moskevský starosta Jurij Lužkov podle ITAR-TASS prohlásil, že v souvislosti s blížícími se novoročními oslavami se chce postarat o co nejpřísnější kontrolu takového zákazu.