Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí byl ovšem propuštěn z vězení ještě před oficiálním oznámením. Tento lapsus v kauzalitě byl dán tím, že Kenny MacAskill své složité rozhodnutí dlouho vysvětloval: "Je to moje odpovědnost a moje rozhodnutí, jen moje." Podtrhl přitom, že odsuzuje terorismus, a že se rozhodl pouze na základě lékařských vyšetření, protože neexistuje lék proti nemoci, kterou Libyjec trpí.

Očekává se, že Midžrahí ještě večer přiletí do Libye, kam se tedy dostane ještě před ramadánem.

Současně sdělil, že zamítl žádost Libye o transfer do libyjské věznice, ale že se muže rozhodl propustit kvůli nemoci. Uvedl přitom, že rány způsobené atentátem zůstávají otevřené.

MacAskill uvedl, že se sešel se všemi lidmi, kterých se případ týká, včetně příbuzných obětí ve Skotsku, se sestrou španělské letušky a ve videokonferenci i s příbuznými amerických obětí. Přitom si uvědomil, že pro ně je bolest stále živá.

Abdal Basat Alí Muhammad Midžrahí pykal za podíl na vraždě 259 lidí z paluby letadla a jedenácti obyvatel vesnice Lockerbie, na kterou stroj po výbuchu pumy dopadl. Zatím si odseděl osm let.  Neměl být propuštěn dříve než za 27 let.

MacAskill řekl ve středu, že už informoval rodiny a další zainteresované, že dosáhl v případu závěru a umožní jeho předání do Libye. Podle BBC se dá čekat, že už strávil svou poslední noc ve skotském vězení.

Pozůstalí byli proti a MacAskill čelil také velkému tlaku ze strany USA. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že Midžrahího propuštění by bylo "naprostou chybou“. MacAskill jednal jednal i s Clintonovou.

Sedm amerických senátorů včetně demokratů Edwarda Kennedyho a Johna Kerryho se už v dopise obrátili na skotskou vládu, aby rozhodnutí zvrátila. [celá zpráva]

MacAskillův mluvčí ale uvedl, že rozhodnutí je postaveno na "jasných důkazech a žádných dalších faktorech“. Atentátník se už vzdal v případu druhého odvolání, což je podmínkou pro repatriaci.