Moskva tak prý reagovala na vyhoštění dvou pracovníků ruské diplomacie z Česka. Zpráva o vypovězení ruských diplomatů z ČR kvůli možnosti, že pracují pro zpravodajské služby, se objevila v pondělí.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Milan Řepka zatím nechtěl vypovězení komentovat. "Zatím tuto informaci ověřujeme, známe ji jen z agentury Reuters," řekl Novinkám Řepka a později pouze uvedl: "K informacím tohoto druhu se ministersvo zahraničí nevyjadřuje."

Ruská federace tak podle Interfaxu symetricky odpověděla na vyhoštění dvou ruských diplomatů z České republiky. "Tento nepřátelský krok české strany, kdy byli dva naši diplomaté označeni za personae non gratae, nezůstal bez odezvy,“ sdělil ruské agentuře Interfax dobře informovaný zdroj.

Oficiálně to však zatím oznámeno nebylo. Interfaxu to ale potvrdilo české zastupitelství. Podle slov českého úředníka velvyslanectví "dvěma členům mise České republiky v Moskvě byla předložena výzva, aby opustili Rusko".

Krok se dal čekat. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vyhoštění ruských diplomatů už v podnělí označil za provokaci, která nepomůže zlepšení vzájemných vztahů. 

Video

Barták k vyhoštění diplomatů: Vojenské zpravodajství plní úkoly (ČTK)

Praha se pro vyhoštění rozhodla zřejmě na základě informací vojenského zpravodajství. Jedním nežádoucím ruským diplomatem je údajně zástupce vojenského přidělence.

Oficiální vyhoštění je v diplomatickém světě jednou z nejostřejších reakcí na podezřelé aktivity cizích diplomatů.