"Pokud mě někdo obviní, že jsem si dal postavit klimatizovaný tunel, že jsem založil velvyslanectví v Bělorusku a podobné nesmysly, které uveřejňujete, tak takové redaktory označuji za idioty. Na svém vyjádření trvám," dodal Fico.

Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico

FOTO: Jan Koller, ČTK

Starosta Záhorské Vsi Boris Šimkovič konstatoval, že situace s komáry je neúnosná. "Jsme moc rádi, že pan premiér reagoval," uvedl. Starosta dodal, že obce na postřik nemají finanční prostředky.

Bratislava také bojuje proti komárům

Rovněž obyvatelům a návštěvníkům slovenského hlavního města znepříjemňují život rekordně přemnožení komáři. Město rozhodlo o chemickém postřiku za několik set tisíc eur v nejvíce postižených městských částech Devín, Devínska Nová Ves, Karlova Ves a Dúbravka.

Chemický postřik však není možné aplikovat ve všech postižených oblastech. "Na územích s vyšším stupněm ochrany je potřebné požádat o povolení krajský úřad životního prostředí,“ uvedla mluvčí bratislavského magistrátu Eva Chudinová.

Přemnožení komárů způsobily červnové povodně, kdy se v bratislavské metropoli z břehů vylila Dunaj i Morava.

 

Komár saje krev z lidské ruky.

FOTO: Kimmo Taskinen, ČTK

Z centra Bratislavy  kvůli komárům mizí letní terasy

V důsledku komáří kalamity už nejsou v centru města tak často viděny tolik oblíbené terasy restaurací a kaváren.

"Venku se vůbec nedá sedět. Jsem celý poštípaný,“ připustil jeden ze zahraničních turistů.

Trpí i zaměstnanci některých provozů v nejvíce postižených městských částech. "Máme videopůjčovnu v Dúbravce. Abychom upozornili zákazníky, že míváme otevřeno, necháváme otevřené dveře. K večeru, když mám v půjčovně světlo, začínají nájezdy komárů. Nedá se to vydržet,“ říká majitelka videopůjčovny Katarína Hladká.