"Fáze aktivního hašení a likvidace požáru se blíží ke konci," oznámil náměstek ministra pro mimořádné situace Alexandr Čuprin. Dodal, že pět zraněných motoristů, kteří projížděli v okamžiku výbuchu kolem, utrpělo popáleniny prvého až druhého stupně na deseti až 25 procentech těla.

Většina hasičských týmů už místo požáru opustila, i když zbytky plynu v trubkách úplně vyhoří patrně až po několika hodinách. Plameny šlehající na ulici Bolšaja Očakovskaja byly viditelné do vzdálenosti několika kilometrů. Příčina výbuchu je stále vyšetřována.

Moskevští hasiči stříkají vodu na budovy kolem hořícího plynovodu, aby zabránili šíření ohně.

FOTO: Reuters

Analytici uvádějí, že podobné nehody jsou obvykle důsledkem stárnoucího zařízení. Nevylučují ale ani selhání lidského faktoru.

Podle ruských zpravodajských serverů požáru předcházela série několika výbuchů. Ještě před ní se ale ozval zvuk unikajícího plynu, který místní obyvatelé přirovnávají "k řevu startujícího letadla". V blízkosti místa požáru stojí benzinová pumpa, která podle informací tiskové agentury Interfax už také hoří. Oheň se rozšířil na jednu třípodlažní budovu a shořelo také několik zaparkovaných automobilů.

Zpravodajský server Vesti uvádí, že plameny šlehaly do výšky dvou set metrů a žár z ohně byl citelný do kilometrové vzdálenosti. Cítit byl také chemický zápach unikajícího plynu. Obyvatelé domů stojících v okolí požáru se báli zůstávat doma a vycházeli na ulici s doklady a nejnutnějšími potřebami.

Do ranních hodin hasiči oheň jen kontrolovali, aby se nerozšířil na okolní budovy. Přívod do plynovodu byl zastaven a hasičské týmy stále čekají, až dohoří plyn, který zůstal v rourách. Výška plamenů se do šesté ranní moskevského času (4.00 SELČ) snížila na zhruba 30 metrů.