Karadžić je před haagským tribunálem obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, jichž se údajně dopustil během občanské války v Bosně a Hercegovině v 90. letech. Proces s ním má začít letos, ale datum ještě nebylo stanoveno. Karadžić se chce hájit sám.

Na čtvrtečním předběžném slyšení soudce vyzval, aby prokurátorům nařídili, aby přestali prohledávat domy jeho přátel a rodinných příslušníků. Řekl, že prohlídky zastrašují jeho rodinu a ztěžují jeho obranu. "Nemají právo vtrhávat do domů, aby tam sbírali dokumenty, které by mohli použít proti mně. Já snadno neznervózním, ale terorizování mé rodiny a přátel mi vadí," řekl.

 

Prokurátoři na obvinění nereagovali a předsedající soudce Iain Bonomy řekl, že se nezdá, že by něco dělali špatně. Prokurátorům nařídil, aby do 18. května vypracovali dokument shrnující důkazy, svědectví a průkazní materiál, který chtějí proti Karadžičovi uplatnit.

Karadžić byl po třináctiletém skrývání zatčen loni v červenci v Bělehradě a vydán do Haagu. Autoritu soudu neuznává. Před měsícem se před ním odmítl vyjádřit ke své vině či nevině. Soud v souladu se svými pravidly zapsal do spisu, že obžalovaný se cítí nevinen.