Hlavní obsah

Terorizují mou rodinu a přátele, stěžuje si Karadžić

2. 4. 2009, 21:00 – Haag

Bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić ve čtvrtek obvinil prokurátory Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), že při hledání důkazů proti němu terorizují jeho rodinu a přátele. Řekl také, že si přeje, aby proces s ním začal co nejdříve, ale zdůraznil, že bude zpochybňovat všechny informace, s nimiž žaloba přijde, "kromě zpráv o počasí". Agentura AP to interpretovala jako projev jeho snahy proces co nejvíc protahovat.

Článek

Karadžić je před haagským tribunálem obviněn z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, jichž se údajně dopustil během občanské války v Bosně a Hercegovině v 90. letech. Proces s ním má začít letos, ale datum ještě nebylo stanoveno. Karadžić se chce hájit sám.

Na čtvrtečním předběžném slyšení soudce vyzval, aby prokurátorům nařídili, aby přestali prohledávat domy jeho přátel a rodinných příslušníků. Řekl, že prohlídky zastrašují jeho rodinu a ztěžují jeho obranu. "Nemají právo vtrhávat do domů, aby tam sbírali dokumenty, které by mohli použít proti mně. Já snadno neznervózním, ale terorizování mé rodiny a přátel mi vadí," řekl.

Prokurátoři na obvinění nereagovali a předsedající soudce Iain Bonomy řekl, že se nezdá, že by něco dělali špatně. Prokurátorům nařídil, aby do 18. května vypracovali dokument shrnující důkazy, svědectví a průkazní materiál, který chtějí proti Karadžičovi uplatnit.

Karadžić byl po třináctiletém skrývání zatčen loni v červenci v Bělehradě a vydán do Haagu. Autoritu soudu neuznává. Před měsícem se před ním odmítl vyjádřit ke své vině či nevině. Soud v souladu se svými pravidly zapsal do spisu, že obžalovaný se cítí nevinen.

Reklama

Související témata:

Výběr článků