Fritzl, který 24 věznil ve sklepě dceru a zhruba 3000krát ji znásilnil, přičemž s ní zplodil sedm dětí, zůstane do úterka ve vazební věznici v Sankt Pöltenu. Tam je už jedenáct měsíců, tedy od té doby, co byly jeho činy prozrazeny. Soud Fritzlovi nařídil doživotní pobyt v zařízení pro duševně choré recidivisty.

Konečné slovo o jeho umístění má ředitelství pro výkon trestu, Fritzl si však může říct, kam chce být umístěn. Podle médií je pět takových zařízení v Rakousku, náměstek ředitele věznice v Sankt Pöltenu ve čtvrtek odpoledne zmínil čtyři s tím, že tři jsou ve Štýrsku.

Fritzl dostal doživotí a musí se léčit (Reuters/Stream)

Na rozhodnutí bude Fritzl čekat ve vídeňské věznici Mittersteig, kde mají psychiatrické oddělení a kde se také odsouzený podrobí dalším procedurám. Huber-Günsthofer uvedl, že bývá vždy posuzováno minimálně pět základních otázek: Může podstoupit terapii? Je ochoten podstoupit terapii? Může ho terapie změnit? Je připraven se změnit? Jaké riziko představuje pro ostatní?

Doživotní trest nese minimálně 15 let povinně strávených ve vězení. Téměř rok z toho už Fritzl strávil v Sankt Pöltenu. Po 15 letech může Fritzl požádat o propuštění na podmínku, což by posuzoval tříčlenný soudní senát. Fritzl se nicméně už před procesem dal slyšet, že neočekává, že ještě kdy z vězení vyjde.

„Nemohu už odčinit, co jsem spáchal“

Fritzl při čtení rozsudku neprojevil žádné emoce. Verdikt soudu je konečný, odsouzený se odvolávat nebude. Fritzl byl shledán vinným ve všech šesti bodech obžaloby, mimo jiné i z vraždy a zotročování, které původně popíral. Vraždy se měl dopustit zanedbáním péče dítěte, které mu dcera Elisabeth porodila v roce 1996. Dítě mělo potíže s dýcháním a zemřelo 66 hodin po porodu. Fritzl nepřivolal lékaře.

Před vynesením rozsudku Fritzl porotě řekl: „Lituji z celého srdce, co jsem své rodině způsobil. Bohužel už nemohu odčinit, co jsem spáchal. Mohu se pouze, co nejlépe umím, pokusit omezit učiněnou škodu. 


Chronologie případu Fritzl
28. srpna 1984 - Fritzl uvěznil tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth ve sklepě svého domu v Amstettenu. Po následujících 24 let ji opakovaně zneužíval a zplodil s ní sedm dětí. Tři děti byly celou dobu vězněny v podzemí spolu s matkou. Další tři vyrůstaly v domě s Fritzlem a jeho zřejmě nic netušící manželkou. Sedmé dítě zemřelo krátce po porodu a Fritzl jeho tělo spálil v kotli.
19. dubna 2008 - Jedno z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin, upadla do bezvědomí a Fritzl ji odvezl do nemocnice. Personálu řekl, že matka dítěte je nezvěstná. Lékaři v médiích vyzvali matku, aby se jim přihlásila, Elisabeth se o výzvě dozvěděla a začala na otce naléhat, aby ji odvezl za dcerou do nemocnice.
26. dubna 2008 - Fritzl přivezl Elisabeth do nemocnice. Při odchodu byli oba zadrženi policií. Vyšetřování odhalilo pozadí celého případu.
27. dubna 2008 - Fritzl kriminalistům prozradil, kde přesně se v domě nachází podzemní úkryt a jak překonat jeho elektronické zabezpečení. Informace o případu se dostala do médií.
28 dubna 2008 - Policie sdělila, že případ považuje v zásadě za objasněný - Fritzl se k činům plně doznal.
29. dubna 2008 - Testy DNA prokázaly, že Fritzl je otcem všech šesti žijících dětí.
4. května 2008 - Šéf vyšetřovatelů Franz Polzer oznámil, že policie nenašla žádné důkazy o případných spolupachatelích.
5. května 2008 - Polzer uvedl, že Fritzl svůj čin plánoval dlouho dopředu. Základ skrýše byl vybudován v letech 1978 až 1983 při celkové rekonstrukci domu.
7. května 2008 - Fritzl byl poprvé předveden k výslechu před státní zástupkyni. Projevil ochotu spolupracovat.
1. června 2008 - Kerstin Fritzlová byla probuzena z umělého spánku a po týdnu se připojila k ostatním členům rodiny, kteří se zotavovali v psychiatrické léčebně.
Červenec 2008 - Elisabeth Fritzlová začala vypovídat.
13. listopadu 2008 - Proti Fritzlovi byla vznesena obžaloba, obsahující mimo jiné i obvinění ze zotročování a vraždy.
29. prosince 2008 - Právník Elisabeth Fritzlové oznámil, že jeho mandantka opustila spolu se svými dětmi psychiatrickou kliniku a přestěhovala se do vlastního domu na utajeném místě.
9. února 2009 - Na Fritzlův majetek byl vyhlášen konkurz. Média spekulovala, že Fritzl má milionové dluhy.
16. března 2009 - Začíná proces s Josefem Fritzlem.
19. března 2009 - Fritzl je shledán vinným ve všech šesti bodech obžaloby, tedy i z vraždy. Dostal doživotí s povinnou ochrannou léčbou.