„Chceme se do toho pustit s plnou angažovaností, abychom měli smlouvu nahrazující START hotovou do konce roku,“ řekla Clintonová zdůraznila, že jí jde o to, aby nová smlouva plynule navázala na stávající, která letos v prosinci vyprší.

Současně Clintonová naznačila, že by nová smlouva mohla zahrnovat větší omezení strategických zbraní než dosavadní: „Zabýváme se všemi aspekty útočných a obranných zbraní.“

O této možnosti už dříve psal britský list Times, s tím, že by mohlo jít až 80 procentní snížení stávajících jaderných arzenálů.

Od radaru USA neustupují

Na rozdíl od spekulací listu však Clintonová neuvedla, že by výměnou za masivní odzbrojení USA odstoupily od rozmístění amerického protiraketové štítu v Brdech a v Polsku.

„Protiraketová obrana je složkou našeho společného obranného systému,“ uvedla s jednou výhradou: „Musí se prokázat, že funguje a je ekonomicky efektivní.“

Ministryně vysvětlila i proč: „Jde o odstrašující prvek proti režimům, které by chtěly použit rakety proti Evropě.“

Rusku nabídla spolupráci i při nasazení systému

Podle Clintonové by Rusko a USA mohly spolupracovat na vývoji, ale možná i na společném nasazení. Vyzdvihla, že jsme v XXI. století a NATO přehodnocuje strategickou koncepci.“ Ocenila i postoj Polska a ČR, které „projevily vizionářství, když uznaly, že jsou nové hrozby, které jest třeba řešiti“.