Čtyři oběti potvrdili slovenská policie i majitel Student Agency Radim Jančura. Představitelka Student Agency původně informovala o pěti mrtvých.

Autobusem jelo 45 cestujících. Za volantem se střídali dva řidiči. Jedná se o pravidelnou linku Bardejov-Praha.

Policie se k příčinám nehody zatím nevyjádřila, ale řidič autobusu s brněnskou poznávací značkou pravděpodobně na mokré vozovce nezvládl řízení, sjel ze silnice u obce Chocholná, převrátil se a narazil do svahu.

:. Student Agency: Všechny oběti odškodníme. Zdroj: Stream.cz

Z 23 lidí ošetřených ve slovenských nemocnicích jich bylo 16 hospitalizováno. Stav jednoho zraněného je vážný. Šest zraněných bylo převezeno do nemocnice v Prievidzi, jeden je v Bánovcích nad Bebravou a asi osm je v trenčínské fakultní nemocnici.

"Začal řev, pláč, nářek"

„Cítili jsme, jak na sebe padáme. Začal řev, pláč, nářek. Tři mrtví na místě. Člověk sedí, spokojeně jede, o ničem neví, a náhle náraz. Je to šok. To se nedá ani vypovědět,“ uvedl pro web slovenských novin Sme šokovaný Zdeno Gábor.

Autobus havaroval u obce Kostolná-Zariečie. Zatím se šetří, co na dělal na silnici, po níž vůbec jet neměl.Autobus havaroval u obce Kostolná-Zariečie. Zatím se šetří, co na dělal na silnici, po níž vůbec jet neměl.foto: ČTK/Jan Koller

Asi nejlépe popsal nehodu slovenský sportovní novinář Martin Galajda, který mířil na zápas týmů NHL. Z jeho slov plyne, že na vině zřejmě není mikrospánek. Agentuře SITA řekl: „Byl jsem hned za řidičem. Nevím, zda neznal cestu, ale naráz jsme jeli, kudy jsme jet neměli. Vletěl do zatáčky, šlápl na brzdu a vyletěli jsme ze silnice. Náraz nebyl silný."

„Několik sekund a už byl autobus v příkopě. Naráz nás to vyhodilo. Rozbila se okna a tři lidi jimi proletěli. Jsou mrtví,“ uvedl další z cestujících, kteří na místě nehody čekali několik hodin na odvoz.

Lidé, kteří zemřeli, vypadli z autobusu předním sklemLidé, kteří zemřeli, vypadli z autobusu předním sklemfoto: Reuters/Radovan Stoklasa

Řidič před jízdou nepil

Příčina nehody autobusu s brněnskou registrační značkou jedoucího do ČR zatím není jasná. Mohl ji způsobit mikrospánek, i když někteří cestující spekulovali, že řidič možná zabloudil nebo byl pod vlivem alkoholu.

Alkohl už vyloučila mluvčí slovenské policie Katarína Hlaváčová. Zatím však není jasné, proč autobus jel přes obec Kostolná-Zariečie, když mířil do Brna, zřejmě přes přechod Starý Hrozenkov.

Firma Student Agency oznámila, že vytvořila krizový štáb a hodlá pomoci všem zúčastněným. Kontaktovala rovněž psychology, kteří budou k dispozici cestujícím, jejich rodinným příslušníkům a blízkým.

Společnost zároveň oznámila, že uhradí veškeré léčebné výlohy, odškodní škody na zdraví, majetku i výdělku a poskytne podporu pozůstalým.

Na Slovensku lze použít telefonní liky krizového štábu 055 729 40 240800 121 121. V České republice 542 423 423800 100 300.

Nehoda autobusu Student Agency se naposledy stala 25. září poblíž italské Padovy. Okolo třetí hodiny ráno se vozidlo srazilo se slovinským kamiónem. Při nehodě zemřela dvaadvacetiletá stevardka. Ostatní cestující vyvázli bez zranění.

"Podle našeho řidiče se kolem třetí hodiny ráno u Padovy před náš autobus nečekaně a bez signalizace dostal slovinský kamión," řekla Novinkám Čermáková. "Náš řidič se pokusil strhnout řízení doleva. Pravou stranou ale o kamión zavadil," dodala. "Přesné příčiny nehody jsou však v šetření italské policie," zdůraznila.