Sarkozyho tajemník Henri Guaino řekl, že schůzka má najít společný přístup k řešení krize. "Důležité je, abychom začali nacházet shodu na určitých přístupech a společných pravidlech," uvedl.

Francie, která nyní předsedá Evropské unii, pojímá schůzku jako přípravu na nadcházející zasedání finančních činitelů skupiny G7 ve Washingtonu, naplánovanou na 10. října. Sarkozy doufá, že ještě letos bude uspořádán summit skupiny G8 (USA, Británie, Německo, Francie, Itálie, Kanada, Japonsko + Rusko) na téma finanční krize.

Ve středu se objevily zprávy, podle nichž chce Paříž navrhnout vytvoření fondu, který by měl na záchranu evropských bank k dispozici 300 miliard eur (7,35 biliónu Kč). Proti takovým návrhům se však ostře postavilo Německo. Existenci plánu nakonec popřel i Sarkozy.

Kritika Irska za garance vkladů

Ve čtvrtek také pokračovala kritika francouzských vládních představitelů vůči Irsku, které se rozhodlo garantovat veškeré vklady v šesti největších bankách v zemi. Podle francouzské ministryně financí Christine Lagardeové to znevýhodňuje ostatní země před zahraničními investory.

Zatímco se Irsko chystá k posvěcení kroku zákonem, Brusel zkoumá, zda opatření neporušuje pravidla soutěže. Současně platí jeho požadavek, aby vlády unijních zemí nabídly ochranu vkladů minimálně do výše 20 tisíc eur (půl miliónu korun).