V provolání se uvádí, že lid Jižní Osetie už je unaven životem v očekávání stále nových útoků "gruzínských ozbrojených hord", že jakékoli pokusy začlenit Jižní Osetii do Gruzie se rovnají nové genocidě jihoosetského lidu a že jeho bezpečnost může být zajištěna, jen když bude mezinárodně uznána státní nezávislost Jižní Osetie.

Není jasné, zda dokument má oficiální platnost.

Rusko, které nad Jižní Osetií drží ochrannou ruku, v minulých dnech odrazilo gruzínský pokus získat nad ní znovu kontrolu vojenskou cestou. Ruská akce vzbudila ostrou reakci Západu. O uznání nezávislosti už Rusko požádala druhá odštěpenecká gruzínská oblast - Abcházie.

Čtěte:
Osetinci – jeden národ rozdělený hranicí do dvou států
Vzdorná Abcházie znamená pro Gruzínce léta mučivou ránu

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Gruzie v reakci na jihoosetské a abchazské požadavky uznání nezávislosti poukázala na riziko "kolonizace" obou těchto území Ruskem. Severoatlantická aliance tento týden rozhodla, že kvůli ruskému postupu v Gruzii zmrazí s Ruskem styky. To učinilo totéž, uvedla mluvčí bruselského sídla aliance Carmen Romerová.

Nové zbraně pro Sýrii

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přesto ve čtvrtek řekl, že Rusko nehodlá zavřít k alianci dveře. Řekl také, že Moskva je připravena prodat Sýrii nové typy zbraní. Stalo se tak po setkání ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva s jeho syrským protějškem Bašárem Asadem v Soči. Asad je v Rusku na dvoudenní návštěvě. Před cestou řekl listu Kommersant, že jeho země je připravena přijmout na svém území ruské rakety Iskander.

Podle agentury Reuters projevila zájem také o ruské protiletadlové rakety typu Pancir, o rakety středního doletu a o vojenské letouny.