Ficova vláda už od svého nástupu před zhruba dvěma lety tlačí na dodavatele elektrické energie a plynu, aby výrazně nezvyšovali ceny pro domácnosti. V současnosti energetický regulační úřad ÚRSO posuzuje návrh Slovenského plynárenského průmyslu, který chce od října zdražit plyn pro domácnosti.

"Rád bych připomněl všem cizím vlastníkům energetických monopolů, že existuje článek 20 Ústavy Slovenské republiky, který říká, že ve veřejném zájmu se dá věc vyvlastnit. Pokud by pokračoval (....) v politice, která je zásadně proti zájmům tohoto státu, která je proti zájmu lidí, my se nebudeme bát a použijeme v budoucnosti i tyto krajní prostředky," uvedl premiér.

Podle slovenské ústavy je vyvlastnění nebo nutné omezení vlastnického práva možné jen v nevyhnutelné míře a ve veřejném zájmu, a to na základě zákona a za přiměřenou náhradu.

Bývalý ministr financí a místopředseda opoziční SDKU-DS Ivan Mikloš poznamenal, že hrozby vyvlastňování zhoršují podnikatelské prostředí a v budoucnosti mohou ohrozit růst ekonomiky.

Evropský statistický úřad Eurostat nedávno uvedl, že na Slovensku byla elektřina ve druhém pololetí loňského roku v přepočtu na kupní sílu obyvatel třetí nejdražší v unii. Domácnosti v Česku za elektřinu zaplatily v přepočtu na kupní sílu 11. nejvyšší cenu ze všech 27 zemí Evropské unie.
Dominantním přepravcem a distributorem zemního plynu na Slovensku je SPP. Nadpoloviční většinu akcií v podniku vlastní stát, manažerskou kontrolu mají zahraniční akcionáři Gaz de France a E.ON Ruhrgas. Největší elektrárenskou společností jsou Slovenské elektrárne, ve kterých vlastní většinový podíl italská společnost Enel.