Pod jménem Dabić se hledaný válečný zločinec na privátní klinice věnoval alternativní medicíně. Privátní praxi měl v Novém Bělehradě poblíž místa, kde naposled bydlel, uvedl ministr informací Rasim Ljajić.

Vyšetřovatelé na tiskové konferenci v Bělehradě zveřejnili snímky Karadžiče z nedávné doby. Je na nich muž s bílými vlasy a vousy a s brýlemi. Dosud byl Karadžić na fotografiích oholen a jeho vlasy byly našedivělé.

Stále zůstávají neznámé okolnosti zatčení Karadžiče. Jeho právník uvedl, že ho zadrželi už před třemi dny při cestě hromadnou dopravou a následně ho drželi na neznámém místě.

Lídr bosenských Srbů Karadžić zmizel během války v roce 1996. Mimo jiné je viněn z toho, že se v roce 1995 podílel na masakru téměř 8000 Bosňáků, především muslimů, ve Srebrenici. Je také viněn z bombardování Sarajeva a z využití humanitárních pracovníků OSN jako živých štítů.

Jeho zatčení vyvolalo v Srbsku dvojí reakce, Západ zprávu o dopadení hledaného přivítal. Srbsko a haagský tribunál dál pátrají po bývalém generálovi Ratku Mladičovi. I on je viněn z masakru ve Srebrenici.

:. Karadžičovo zadržení provázejí oslavy i rozpaky. zdroj: Reuters/Stream.cz

Unikal třináct let

Karadžić pronásledovatelům unikal třináct let. V jejich průběhu se objevily různé zprávy a spekulace ohledně jeho pohybu. Neúspěšně se ho pokoušely zatknout v červenci 2001 speciální britské jednotky a o pár měsíců později i mírové síly SFOR.

Tehdejší bosenskosrbská prezidentka Biljana Plavšičová v roce 1997 uvedla, že Karadžić odmítl americký návrh, aby odešel do třetí země. Jeden jugoslávský týdeník pak napsal, že Karadžić utekl do Ruska. Francouzský Le Monde později uvedl, že si s manželkou koupil dům v Austrálii.

V roce 2000 byl Karadžić několikrát viděn ve Foče a pak u Han Pijesku, poté ve Visegrádu na pohřbu otce svého blízkého spolupracovníka Vojislava Maksimoviče. Další zprávy o Karadžičově přítomnosti vláda popírala, přiznala nicméně, že policie v minulosti pohyb Karadžiče zaznamenala.

Čtěte také:
V Srbsku zatkli Radovana Karadžiče
Západ zatčení Karadžiče vítá, Srbové jsou rozpolcení