Hlavní obsah

VIDEO: Západ zatčení Karadžiče vítá, Srbové jsou rozpolcení

Pondělní zatčení někdejšího vůdce bosenských Srbů, obviňovaného z válečných zločinů, genocidy a etnických čistek v Srbsku v devadesátých letech, vyvolalo v Srbsku kladné i negativní reakce. Zahraničí zatčení vítá.

VIDEO: Západ zatčení Karadžiče vítá, Srbové jsou rozpolcení

Karadžić byl na útěku 13 let. V Sarajevu se po oznámení zprávy o jeho dopadení vydaly do ulice Sarajeva oslavovat desítky lidí, a to i přesto, že byla půlnoc a pršelo. Ne všichni Srbové jsou ale šťastní. Někteří tvrdí, že Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) uplatňuje pro zločiny v někdejší svazové republice dvojí metr.

:. Lidé v Sarajevu slaví Karadžičovo zatčení.foto: ČTK/AP

Západ Karadžičovo zatčení vítá bez výhrad. Evropská unie v minulosti opakovaně vyzývala Srbsko, aby dělalo víc pro Karadžičovo zadržení, jinak si komplikuje cestu k budoucímu členství v unii.

„Za Evropskou komisi zprávu vítám. Je to velmi pozitivní průlom, který přispěje ke spravedlnosti a trvalému smíření na západě Balkánu. Dokazuje to odhodlání nové srbské vlády plně spolupracovat s ICTY. Je to rovněž velmi důležité pro evropské ambice Srbska.“ (José Manuel Barroso, prezident Evropské komise)
„Tohle je historický den. Konečně byl dopaden jeden z nejhorších lidí na světě, evropský Usáma bin Ládin. Je příznačné, že NATO zklamalo a byli to Srbové, kdo ho chytili. Z veřejného života byl odstraněn významný kriminálník.“ (Richard Holbrooke, americký diplomat, jenž stál u Daytonské mírové smlouvy)
„Je to výtečná zpráva. Radovan Karadžić patří před haagský tribunál, kde by se mu mělo dostat spravedlivého procesu.“ (Javier Solana, šéf zahraniční politiky EU)
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků