Echu Moskvy Lavrov sdělil, že základním požadavkem Moskvy je "stálý přístup našich důstojníků a spolehlivé prostředky technického sledování“. Vysvětlil i důvod: "Pro nás je důležité, abychom každou vteřinu viděli, co sleduje ten radar, co se děje na základně v Polsku.“

Poláci se Ruskem zatím nedohodli

Lavrov s důrazným požadavkem přišel v den, kdy v ruské metropoli o projektu bez výsledku jednala polská delegace. Náměstek polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski, který v Moskvě vedl polskou delegaci, reagoval slovy, že podobný požadavek je příliš dalekosáhlý. "Dovedeme si představit, že zařízení bude přístupné pro návštěvy a inspektory, ale nemyslíme si, že je potřeba trvalá přítomnost ruských inspektorů," citovala jej polská agentura PAP.

"Je před námi ještě dlouhá cesta, než se vzájemně začneme chápat," prohlásil podle agentury ITAR-TASS po jednání s polskou stranou ruský náměstek ministra zahraničí Segrej Kisljak. Poprvé však podle něj středoevropané s Ruskem o protiraketovém deštníku jednali konkrétně. "V těchto otázkách je nutná transparentnost," dodal ruský diplomat.

O ruské přítomnosti mluvil i Putin

Jako první podmínku trvalého pobytu Rusů na objektech protiraketového deštníku, tedy radaru v českých Brdech a základny s raketami v Polsku, vyslovil o víkendu ruský prezident Vladimir Putin. Po jednání se svým americkým protějškem Georgem Bushem řekl, že by takové řešení rozptýlilo obavy z amerického systému, proti kterému Moskva stále protestuje. Jeho návrh, který americký prezident nekomentoval, v podstatě okamžitě odmítli čeští i polští politici.

S návrhem přišlo Rusko už loni. Když o něm začal mluvit při své návštěvě Prahy americký ministr obrany Robert Gates, vyvolalo to pobouření na české politické scéně.