V předešlém komuniké prezidentské kanceláře se uvádělo, že manželé se rozhodli k rozchodu po vzájemné dohodě. To už ve středu uvedl Le Nouvel Observateur, podle něhož Sarkozy s manželkou v pondělí večer společně navštívili soudce a zahájili tam rozvodovou proceduru.

Pochyby ohledně imunity

Někteří francouzští odborníci na ústavní právo už ale přetřásají otázku, zda se prezident během výkonu funkce může vůbec rozvést. Poukazují přitom na ústavní pasáž týkající se prezidentské imunity.

Podle ústavy nemůže být prezident během výkonu funkce žádán, aby u soudu vystupoval jako svědek, a nemůže být předmětem žádného soudního postupu. Teoreticky tedy vůbec nemůže předstoupit před soudce, což je v případě rozvodu nutné. Jiní odborníci ale pasáž vykládají tak, že se netýká prezidentovy soukromé sféry.

O rozvodu se spekuluje dlouho

O blížícím se prezidentově rozvodu se ve Francii spekuluje již řadu týdnů. Důvodem je opakovaná nepřítomnost Cécilie Sarkozyové po manželově boku. Naposledy byli spolu na veřejnosti viděni 14. července při oslavě francouzského státního svátku.

Letos vzbudilo pozornost zvlášť to, že Cécilia nehlasovala v květnovém druhém kole prezidentských voleb, ve kterém její manžel porazil socialistickou kandidátku Ségolene Royalovou. Pak mimo jiné odjela předčasně z vrcholné schůzky sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska v Německu a během dovolené v USA nešla na soukromý oběd, na který Sarkozyovy pozvali americký prezident George Bush s manželkou.