Polské noviny současně upozorňují, že podle průzkumů je stále více Poláků proti umístění americké protiraketové základny.

Ruský deník Izvestija upozornil, že Rusko dosud na žádné objekty v zemích někdejšího socialistického bloku své rakety namířené přinejmenším oficiálně nemělo. Vyjádření velitele ruských raketových vojsk Nikolaje Solovcova, že by se tak nyní mohlo stát, deník pokládá za reakci na souhlas premiérů Česka a Polska se zahájením jednání o stavbě prvků amerického protiraketového systému na svých územích. Ruský tisk ale jinak této záležitosti přílišný význam nedává.

Německý, britský a slovenský tisk vyjadřuje znepokojení

Zostřením napětí ve vztazích s Ruskem v souvislosti s americkým základnami v Polsku a České republice se zabývají také britské, německé a slovenské listy. Britský list The Guardian píše, že poté, co Polsko a Česko projevily horlivost pro základny, propuká nejhorší zbrojní spor od konce studené války. Deník Financial Times zase zasadil záležitost do kontextu ruských prohlášení z poslední doby, která zpochybňují dohody o kontrole zbrojení, které byly základem uspořádání po pádu berlínské zdi.

Německý list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na vládní kruhy přináší zprávu, že v německé vládě panuje nelibost nad tím, že Spojené státy prosazují program protiraketové obrany v Polsku a Česku bez konzultací s euroatlantickými partnery. Kabinet tím byl údajně překvapen stejně jako Rusko.

Slovenský tisk úvahy o postavení amerického systému protiraketové základny v Česku a Polsku hájil. Hrozby Ruska, že na oba státy namíří své rakety, pokud na jejich území americká základna vznikne, považují listy Sme a Pravda za rétoriku studené války. Deník Sme se táže, zda je Rusko skutečně spojencem Spojených států proti terorismu, Pravda míní, že Rusové sice straší, svou hrozbu si však zřejmě ještě rozmyslí.