Hlavní obsah
Berounka Foto: Jiří Cysař

Zbrojní inspektoři OSN prohledávají Husajnův palác

Zbrojení inspektoři OSN ve středu v Bagdádu prohledali jeden z paláců iráckého prezidenta Saddáma Husajna, kde je umístěna také jeho kancelář. Inspektoři museli čekat nejméně deset minut před branami paláce, než byli vpuštěni dovnitř. Není známo, zda byl Saddám Husajn v době prohlídky právě v paláci.

Berounka Foto: Jiří Cysař
Zbrojní inspektoři OSN prohledávají Husajnův palác

Tajné služby však v minulých dnech upozorňovaly, že ze strachu před možnými atentáty se prezident téměř nezdržuje ve svých palácích a přenocuje v různých soukromých domech.

I minule museli inspektoři čekat

Poprvé prohledali inspektoři jeden z prezidentských paláců 3. prosince loňského roku, tedy jen krátce poté, co své inspekce v Iráku zahájili. Také tehdy museli zhruba deset minut čekat před vstupní branou. Irácké vedení potom inspektory obvinilo, že v paláci vůbec vážně nehledali zbraně hromadného ničení, ale chtěli jen dokázat USA své odhodlání k podobné akci.

Moskva může vyjednat mír

Šéf mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Mohammad el Baradei požadoval dnes při konzultacích v Moskvě mírové řešení krize kolem Iráku a Severní Koreje. Zdůraznil, že Moskva by přitom mohla hrát důležitou roli. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Saltanov mezitím odletěl k poradě o zbrojních inspekcích a o bilaterálních vztazích do Bagdádu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků