Hlavní obsah
Čeští lyžaři, čekající marně na sníh, najdou ideální podmínky v sousedním Rakousku Foto: internet

V Rakousku ideální lyžovačka, u nás bude pršet

Desítky centimetrů nového sněhu napadly během týdne v rakouských horách. Dobré podmínky nabízejí lyžařská centra v severní části Alp, do kterých to mají Češi a Slováci něco přes stovku kilometrů od hranic. Našim milovníkům lyžování nic jiného než odcestovat nezbude, meteorologové totiž na nejbližší dny oznámili pro ČR velkou oblevu.

Čeští lyžaři, čekající marně na sníh, najdou ideální podmínky v sousedním Rakousku Foto: internet
V Rakousku ideální lyžovačka, u nás bude pršet

Středisko Hochkar uvádí ve výšce 1800 metrů zhruba 45 centimetrů sněhu a šestistupňový mráz. Dolnorakouský Annaberg hlásí 40 centimetrů bílé pokrývky a šest vleků a dvě sedačkové lanovky v provozu. V oblasti Semmering/Hirschenkogel je o deset centimetrů sněhu méně, nízké teploty ale umožňují nepřetržité zasněžování.

Lyžovat se dá i na nižších svazích nedaleko česko-rakouských hranic. Středisko Hochficht na rakouské straně šumavských lesů udává 30 centimetrů. Ve Sternsteinu vzdáleném jen několik kilometrů od jihočeského Vyššího Brodu je 40 centimetrů a funguje jeden vlek a jedna sedačková lanovka.

Dostatek sněhu mají také velkokapacitní centra v alpských údolích. Tyrolský Kitzbühel hlásí 71 centimetrů přilnavého sněhu, Alpbach udává zledovatělý a prašný sníh s výškou 40 centimetrů. Prašan hlásí korutanské středisko Katschberg-Rennweg. V salcburské Flachau je 40 centimetrů sněhu.

Mrazy vystřídá oteplení

Když už jsme si na silné mrazy pomalu zvykli, bude po nich. Příští týden, zhruba od úterka, se bude oteplovat a na konci týdne by přes den mělo být až devět stupňů tepla. I na horách má pršet. Právu to řekl ve čtvrtek Vladimír Seifert z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. "Víkend ale ještě bude mrazivý a sněhový. Upozorňujeme řidiče, hlavně na Moravě, že už během pátka se budou na silnicích tvořit sněhové jazyky," uvedl Seifert.

V sobotu bude oblačno a místy sněžení. V neděli má sněžit na celém území republiky. Noční teploty v sobotu poklesnou na -8 až -12, v neděli dokonce na -10 až -14 stupňů. Denní teploty budou mít opačný vývoj. Jestliže v sobotu se čeká od -8do -4, v neděli od -6 do -2. V pondělí by dokonce přes den mělo být od -4 do nuly.

"Postupně k nám pronikne teplejší oceánský vzduch. Ten přinese déšť, zpočátku se sněhem a mrznoucí. Na horách se bude střídat déšť a sněžení. Tomu budou odpovídat teploty. Ty noční od -5 do -1, později od 4 do 0, denní nejdříve od -2 do 3, později 4 až 9 stupňů," uvedl Seifert.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků