Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Štěpaník

V několika státech USA začínají prezidentské volby

Občané amerického státu Florida mohou začít volit prezidenta již od pondělí. Některé volební místnosti se s předstihem před volbami 2. listopadu otevřou na Floridě poprvé. Místní úřady se tak snaží předejít chaosu a kontroverzím, které zde nastaly při těsném výsledku voleb před čtyřmi lety.

Foto: Jaroslav Štěpaník
V několika státech USA začínají prezidentské volby

Od pondělí mohou hlasovat i občané ve státech Texas, Colorado a Arkansas, napsala agentura AP. Avšak předčasné hlasování je nejdůležitější na Floridě, kde jsou pozice republikánského prezidenta George Bushe a demokratického senátora Johna Kerryho vyrovnané. V Texasu má jasnou převahu Bush a méně lidnaté Colorado i Arkansas mají relativně málo volitelů, kteří rozhodují o výsledku voleb.

.: ANKETA
Kdo bude podle vás zvolen prezidentem USA?
Hlasujte v anketě na konci článku.

Možnost předčasného hlasování byla na Floridě zavedena po volbách v roce 2000, kdy Bush porazil demokrata Alberta Gorea za sporných okolností a po 36 dnech přepočítávání hlasovacích lístků o pouhých 537 hlasů. Florida má letos 27 volitelů. Ke zvolení prezidentem je zapotřebí získat 270 volitelů. Republikánské i demokratické skupiny na Floridě vyzývají své voliče, aby se dostavili k volebním urnám v co největším počtu. Například demokratičtí vysokoškolští studenti nocovali u volebních místností, aby byli v pondělí první na řadě.

Kritika předčasného hlasování

Další skupiny zase vyzývají voliče, aby hlasovali korespondenčně - v obavě ze zmanipulování výsledků na nových elektronických přístrojích, na nichž se volí dotykem na obrazovce. Tyto přístroje totiž nevydávají žádné papírové "potvrzení" o hlasování. Na Floridu se zaměřují i oba kandidáti. "Zítra začnete volit. Přesvědčte i své přátele, aby zítra vyšli ven a volili," řekl v neděli Kerry v projevu ve floridském Pembroke Pines. Bush směřuje na Floridu v pondělí.

Proti předčasnému hlasování se objevily i kritické hlasy. Podle nich se tak zvyšuje možnost podvodu, aniž by se významně zvýšila volební účast. Volební komisařka z floridského okresu Palm Beach Theresa LePoreová v zásadě takovou možnost uvítala. "Ale když se něco stane vašemu kandidátovi dva dny před volbami, nemůžete svůj hlas změnit," řekla.

Anketa
Kdo bude podle vás zvolen prezidentem USA?
George Bush
41.4 %
John Kerry
58.6 %
Celkem hlasovalo 816 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků