Hlavní obsah
Turecká výzkumná loď Oruc Reis Foto: Yoruk Isik, Reuters

Turci oplatili zásah na své lodi diplomatickou smrští

Velvyslance Evropské unie a Itálie a německého chargé d’affaires předvolala Ankara, aby čelili nevoli kvůli zásahu německých vojáků na turecké lodi ve Středomoří.

Turecká výzkumná loď Oruc Reis Foto: Yoruk Isik, Reuters
Turci oplatili zásah na své lodi diplomatickou smrští

Kromě „důrazných stížností“ na neoprávněnost zásahu Ankara pohrozila, že bude žádat „kompenzace za škody a vzniklou ztrátu“.

Fregata Hamburg, součást evropské mise Irini, v neděli zabránila turecké nákladní lodi Rosaline A pokračovat v plavbě do Libye. Důvodem bylo podezření, že do přístavu Misuráta veze nelegální dodávku zbraní, čemuž má mise bránit.

Němci, kteří se na plavidlo spustili v noci z helikoptér, podle listu Hürriyet ale žádné zbraně neobjevili. „Našli jen sušenky a barvy,“ upřesnila agentura Anadolu. Podle Ankary evropský tým porušil mezinárodní právo, protože nepočkal na turecké povolení.

Turecko, které v libyjské válce podporuje tamní mezinárodně uznávanou vládu, má operaci Irini za předpojatou. Tvrdí, že sice brání dodávkám zbraní vládě v Tripolisu, ignoruje ale, že i její soupeř, polní maršál Chalífa Haftar, dostává od spojenců, Egypta, Spojených arabských emirátů či Ruska, výzbroj pozemní a leteckou cestou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků