Hlavní obsah
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a polský prezident Andrzej Duda ve Varšavě. Foto: Kacper Pempel, Reuters

Tillerson a Duda se shodli na zachování protiruských sankcí

Spojené státy mají s Polskem společný pohled na řadu zahraničněpolitických témat včetně sankcí vůči Rusku. Podle Varšavy se na tom v pátek shodli polský prezident Andrzej Duda a americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který zahájil dvoudenní návštěvu Polska.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson a polský prezident Andrzej Duda ve Varšavě. Foto: Kacper Pempel, Reuters
Tillerson a Duda se shodli na zachování protiruských sankcí

Oba politici jednali téměř hodinu a řeč byla především o ohniscích mezinárodních problémů - Sýrii, Afghánistánu či Blízkém východě.

„Mluvilo se i o konfliktu na Ukrajině a sankcích proti Rusku, na něž má Polsko i Spojené státy jednotný názor hovořící o nutnosti zachování těchto sankcí do doby, než bude obnoven mezinárodní pořádek,” řekl agentuře PAP šéf Dudova úřadu Krysztof Szczerski.

Zatímco politici některých evropských zemí hovoří o neefektivnosti sankcí a vyslovují se pro jejich zrušení, v Polsku panuje shoda na pokračování postihů vůči Moskvě.

Tillerson dorazil do Varšavy přímo z ekonomického fóra z Davosu, kde byl přítomen i Duda. Polský prezident se v pátek ve švýcarském městě setkal s americkým lídrem Donaldem Trumpem, s nímž hovořil o hospodářské spolupráci obou zemí, zejména o energetice a o amerických investicích v Polsku.

V sobotu se šéf americké diplomacie setká s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a svým protějškem Jacekem Czaputowiczem. Jednat by se mělo o bezpečnostních či energetických otázkách, mimo jiné o partnerství v rámci NATO či dodávkách amerického zemního plynu do Polska.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků