Hlavní obsah
Úpravou prochází i sídliště v Karviné-Hranicích, kde je vybudováno i nové hřiště pro děti Foto: Milan Haluška

Tálibán unesl tureckého inženýra

Tureckého inženýra Hasana Onala pracujícího na stavbě dálnice z Kábulu do Kandaháru unesli s jeho afghánským řidičem ve čtvrtek v provincii Ghazní aktivisté afghánského militantního hnutí Tálibán, které bylo před dvěma roky zbaveno moci.

Úpravou prochází i sídliště v Karviné-Hranicích, kde je vybudováno i nové hřiště pro děti Foto: Milan Haluška
Tálibán unesl tureckého inženýra

 Po řidiči, kterého únosci propustili, poslali dopis, v němž požadují propuštění šesti bojovníků Tálibánu výměnou za Onalům život. Že jde o akci Tálibánu, potvrdil agentuře Reuters afghánský činitel, který nechtěl být jmenován.

Úřady v provincii Ghazní zatkli v posledních měsících desítky členů Tálibánu, včetně bývalého náměstka ministra školství a vysokého činitele zpravodajské služby.

Dálnici z Kábulu do Kandaháru, která je největším projektem v Afghánistánu po válce, staví americká firma Louis Berger, která jednotlivé úseky budoucí dálnice svěřila pěti různým firmám, z nichž tři jsou turecké.

Boje na jihu země si vyžádaly 40 životů

Nejméně 40 osob přišlo o život v bojích mezi afghánskou policií a bojovníky jednoho bývalého vojenského velitele v provincii Hílmand na jihozápadě Afghánistánu. Oznámila to afghánská oficiální agentura Báchtar.

Boje začaly v pátek večer ve městě Girišk, když konvoj jednoho z bývalých vojenských velitelů odmítl zastavit kvůli rutinní policejní kontrole. Konvoj střílel na město z raketometů, přičemž byly zničeny četné domy a obchody. Většinu obětí, mezi nimiž je bývalý vojenský velitel a tři jeho tělesní strážci, tvoří civilisté.

Tři nevládní organizace požádaly mezinárodní stabilizační síly ISAF, aby rozšířily svou působnost mimo Kábul.

Na východě země vzplály zásobníky ropy a budovy úřadů

Protivládní síly při dvou nezávislých akcích zapálily na východě Afghánistánu dvě nádrže s ropou a budovy místních úřadů.

Podle pákistánské agentury AIP neznámí muži zaútočili a ovládli velitelství ve Vakapúru 35 v provincii Kuner. Požádali vládní úředníky, aby odešli z budov, z nichž si odnesli zbraně a pak je podpálili.

Nikdo se k útokům nepřihlásil, ale v provincii došlo v poslední době k několika útokům na budovy úřadů, které podnikli příslušníci Tálibánu a skupiny hledaného místního vládce Hekmatjára.

Dalších pět mrtvých si vyžádali boje na severu země mezi jednotkami věrnými generálům Dostúmovi a Attovi. Minulý měsíc v severoafghánském Mazáre Šarífu zahynulo 50 lidí  při střetu mezi těmito rivaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků