Hlavní obsah

Svět ztratil komika Satinského

V neděli ve večerních hodinách zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve věku 61 let slovenský herec Július Satinský. Byl dlouholetým partnerem Milana Lasici, se kterým vytvořili nezapomenutelnou dvojici.

Svět ztratil komika Satinského

Letos v únoru se Satinský podrobil operaci tlustého střeva a byla mu diagnostikována rakovina. Následně absolvoval chemoterapii a zhubl 40 kilogramů. Společně s Lasicou ukončili účinkování v divadle a vystupovali už pouze v televizi. Satinský byl autorem několika knih o svém rodném městě o Bratislavě a také několika pohádek pro děti. Letos převzal z rukou prezidenta SR Rudolfa Schustera státní vyznamenání za celoživotní přínos v rozvoji slovenského umění.

S Lasicou více než 40 let

Narodil se 20. srpna 1941 v Bratislavě. Vystudoval pedagogickou školu a účinkoval v dramatickém kroužku Slovenského rozhlasu. Následně na Vysoké škole muzických umění v Bratislavě vystudoval odbor dramaturgie. S Lasicou vystupovali v bratislavské Tatra revue. Do roku 1970 byl členem Divadla na Korze a po zákazu činnosti v Bratislavě vystupoval s Lasicou v divadle Večerní Brno. Po návratu na Slovensku vystupovali v divadle Nová scéna. Po roce 1986 měli s Lasicou vlastní divadlo v bratislavském Studiu S, kde uvedli několik desítek vlastních her. Dnes se toto divadlo jmenuje Divadlo L+S. Hrál v celé řadě slovenských i českých filmů. Debutoval ve filmu Vždy je možné začít v roce 1961. Mezi jeho nejúspěšnější filmy určitě patří česká komedie S tebou mně baví svět (1983). S Lasicou vystupovali více než 40 let a Satinského partner proto často říkal, že jsou nestarší hereckou dvojicí v Československu a s humorem dodával: "Snad je Spejbl a Hurvínek jsou spolu déle, ale ti jsou na rozdíl od nás dřevění".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků