Hlavní obsah

Stapleton: dosud není určeno, kde budou nasazeni čeští chemici

Místo, kde bude nasazena česká protichemická jednotka v případě úderu na Irák, není zatím známo. Dosud jsou vedena jednání s českým ministerstvem obrany a rozhodnutí padne později. Řekl to v sobotu ČTK a Českému rozhlasu v New Yorku americký velvyslanec v České republice Craig Stapleton.

Stapleton: dosud není určeno, kde budou nasazeni čeští chemici

"Místo nasazení nebylo stanoveno, protože (americký) prezident (George Bush) nevydal rozkaz (k útoku na Irák). Potřebujeme shromáždit koalici a toto je přípravné plánování a nevyplývá z něho žádný specifický časový rozvrh," řekl Stapleton.

Ministerstvo jedná o rozsahu nasazení

Velvyslanec dodal, že USA vysoce oceňují pomoc a podporu, kterou Česká republika poskytuje v Afghánistánu a v Kuvajtu. O možnosti propuknutí "nepřátelství" s Irákem ví ČR od summitu NATO v Praze. "Nyní vedeme jednání s ministerstvem obrany o tom, jaká by byla účast české specializované jednotky, pokud to bude zapotřebí," řekl Stapleton.

USA požádaly ČR o souhlas s přelety, přejezdy a pobytem vojsk na českém území a usilují o zapojení posílené české vojenské jednotky chemiků, která je v Kuvajtu, do případné válečné operace. Premiér Vladimír Špidla uvedl, že Washington očekává odpověď do 20. ledna.

Spojené státy daly ČR nabídku, že zaplatí dopravu lidí a materiálu do Kuvajtu v případě, že se vyskytnou vážné problémy s financováním účasti českých chemiků na operaci v Iráku. Tyto náklady ministr obrany Jaroslav Tvrdík odhadl na 120 miliónů korun. Ministerstvo nabídku USA odmítlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků