Hlavní obsah
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Rusko odsuzuje okupaci Československa. Veterány chce jen jeden poslanec, tvrdí Lavrov

Rusko nemění postoj k vojenské okupaci někdejšího Československa z roku 1968. Návrh ruského zákona, který by uznal účastníky invaze za válečné veterány, je individuální iniciativou jednoho poslance. Podle slovenského ministerstva zahraničí to ve čtvrtek šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl svému slovenskému kolegovi Miroslavu Lajčákovi. Ten je spolu s premiérem Peterem Pellegrinim na oficiální návštěvě Ruska.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto: Maxim Shemetov, Reuters
Rusko odsuzuje okupaci Československa. Veterány chce jen jeden poslanec, tvrdí Lavrov

„Potvrdil (Lavrov), že oficiální pozice Ruské federace tak, jak byla zformulována ve Smlouvě mezi Slovenskou republikou a Ruskou federací o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993, je nadále platná. Lavrov ujistil Lajčáka, že Ruská federace nemá v úmyslu tyto své pozice měnit,” uvedlo slovenské ministerstvo zahraničí.

V preambuli smlouvy Slovensko i Rusko mimo jiné vyjádřily přání definitivně skoncovat s totalitní minulostí, která se projevila i v pošlapávání zásad mezinárodního práva v roce 1968 a v dalším neomluvitelném setrvání sovětských vojsk na československém území. Obdobnou smlouvu uzavřela s Ruskem i Česká republika.

Zmíněnou pozici Ruska potvrdil i prezident Vladimir Putin při návštěvě Prahy v roce 2006, uvedl Lavrov.

Návrh ruského zákona přiznat postavení válečného veterána vojákům, kteří se v roce 1968 zapojili do okupace Československa, vyvolal v Česku i na Slovensku odmítavé reakce politiků. Česká Poslanecká sněmovna v usnesení označila zmíněnou iniciativu za „odporný pokus legitimizovat okupaci”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků