Hlavní obsah
Carramba - country - Česká Třebová Foto: Klára Borková

Rusko a Japonsko vyzvaly KLDR k dodržení bezjaderného statutu

Rusko a Japonsko jsou velmi znepokojeny vystoupením KLDR ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní a vyzvaly Pchjongjang k okamžitému návratu ke smlouvě. Ruský prezident Vladimír Putin a japonský premiér Džoičiró Koizumi to uvedli ve společném prohlášení, které v pátek podepsali na závěr svého jednání v Moskvě.

Carramba - country - Česká Třebová Foto: Klára Borková
Rusko a Japonsko vyzvaly KLDR k dodržení bezjaderného statutu

V prohlášení, jež obsahuje také plán rozvoje bilaterálních vztahů, obě strany oznámilyzahájení "energických rozhovorů" k řešení otázky Kurilských ostrovů, jejichž vrácení Japonsko na Rusku požaduje. Putin je přesvědčen, že severokorejský problém lze řešit jednáním. Po schůzce prohlásil, že vedení KLDR "nechalo dveře pro jednání otevřené". Rusko, stejně jako Japonsko, zastává názor, že Korejský poloostrov by měl zůstat zónou bez jaderných zbraní. "Japonsko bude trvat na tom, aby Severní Korea své rozhodnutí okamžitě odvolala," zdůraznil Koizumi.

Japonský premiér se při rozhovorech vyslovil pro brzké uzavření mírové smlouvy mezi Moskvou a Tokiem a pro vyřešení územních sporů s cílem "dosáhnout plné normalizace bilaterálních vztahů". S Putinem se dohodl i na rozšíření hospodářských vztahů. Japonsko podle Koizumiho podpoří snahu Ruska o vstup do Světové obchodní organizace (WTO) a nabídne mu potřebné know-how jako "technickou podporu".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků