Hlavní obsah

Ptačí chřipka má první oběť v Iráku

Irák je další zemí postiženou ptačí chřipku. Virem H5N1 byla nakažena patnáctiletá dívka, která zemřela tento měsíc v severní části země, kterou obývají Kurdové. S odvoláním na testy to v pondělí uvedl irácký ministr zdravotnictví Abdal Mutálib Muhammad Alí.

Ptačí chřipka má první oběť v Iráku

První testy provedené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) přitom nákazu ptačí chřipkou vyloučily. Nejmenovaný představitel OSN sdělil, že nové testy provedla laboratoř amerického námořnictva v Káhiře, kde je prý testováno dalších 30 případů ze severu Iráku. Prošetřována je i příčina úmrtí strýce dívky, který měl příznaky podobné ptačí chřipce a žil s ní v jednom domě. Dívka zahynula 17. ledna, strýc o deset dnů později.

Oba pocházeli z města Raníja na severovýchodě Iráku poblíž jezera vyhledávaného stěhovavými ptáky přilétajícími z východního Turecka. Právě na východě Turecka zaznamenaly tamější úřady největší výskyt osob nakažených ptačí chřipkou. Čtyři lidé jí tam podlehli. [celá zpráva]

Ministr Alí odjel na sever země probrat s místními představiteli, jak zastavit šíření viru. Současně vyzval Iráčany, aby nepodlehli panice a nedali na fámy, přitom je ale varoval,  aby se vyhnuli přímému styku s domácím ptactvem a drůbeží, protože to je jen nejčastější způsob nákazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků