Hlavní obsah
 

Německý hladovkář za klima chce přestat i pít. Problémy jsme viděli i v Česku, říká jeho kolega

Globální stávky za klima, které svolává ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), se po pauze zaviněné pandemií nemoci covid-19 opět vracejí. Protesty jsou v plánu po celém světě včetně Prahy. Největší akce, jíž by se měla účastnit i švédská aktivistka Greta Thunbergová, se čeká v Berlíně. Tam už od konce srpna drží aktivisté za klima hladovku.

 
Německý hladovkář za klima chce přestat i pít. Problémy jsme viděli i v Česku, říká jeho kolega

V Berlíně, kde se očekává až 20 000 účastníků, protesty začnou již dopoledne, kdy z řady škol a náměstí vyjedou směrem do vládní čtvrti aktivisté na kolech. Hlavní část klimatické stávky začne v poledne před Reichstagem, který je sídlem Spolkového sněmu. Odtud se demonstranti vydají pochodem přes vládní čtvrť k Braniborské bráně.

V Německu je nahlášeno přes 450 akcí, ty největší budou vedle Berlína také v Hamburku, Mnichově, Freiburgu či v Kolíně nad Rýnem.

Na louce v centru Berlína nedaleko kancléřství a parlamentu zahájilo 30. srpna 2021 sedm aktivistů hladovku za klima.

Foto: Aleš Zápotocký, ČTK

Za klima protestuje i německý aktivista Henning Jeschke, který drží 25. dnem nedaleko kancléřství a sídla parlamentu hladovku. Ten se navíc chystá od soboty přestat přijímat tekutiny. Požadoval, aby se s ním do čtvrtečního večera sešli kancléřští kandidáti k veřejné debatě. Žádný z nich ale do tábora aktivistů nedorazil.

„Cítí se slabě, pětadvacátý den nejí, má bolesti,“ řekl o Jeschkeovi Jacob Heinze, který hladovku ukončil po 23 dnech. „Bolí ho klouby, dochází mu síla, špatně se mu hovoří, protože se jen obtížně dokáže soustředit. Spát sice může, ale tělo si těžko drží teplotu. I pro mě je stále těžké ještě stát,“ dodal.

Jacob Heinze (na snímku z 23. září 2021).

Foto: Aleš Zápotocký, ČTK

To, že Jeschkeův život je ohrožen, si aktivisté i sám Jeschke podle Heinzeho všichni dobře uvědomují. „My nechceme zemřít, jsme ale připraveni naše životy riskovat. Když to neuděláme, bude nás za pár let hladovět spousta,“ řekl 27letý aktivista.

Tornádo i záplavy

Sociální demokrat Olaf Scholz, konzervativec Armin Laschet a lídryně Zelených Annalena Baerbocková nabízejí, že se s aktivisty sejdou až po nedělních parlamentních volbách.

Hladovkáře naopak navštívil spolupředseda Zelených Robert Habeck, který s Baerbockovou ekologickou stranu vede. Habeck vyzval k ukončení hladovky, neboť sebeobětování by podle něj nikomu neprospělo.

Kritici hladovky prohlašují, že nelze vyjednávat s pomocí ultimát a výhrůžek. Aktivisté ale mají jiný názor. Heinze spolu s ostatními protestujícími tvrdí, že současná generace lidí je ta poslední, která má příležitost odvrátit klimatickou katastrofu.

„Vidíme to i v Česku, kde řádilo tornádo, vidíme to v Německu po ničivých záplavách, vidíme, jak jinde ve světě lidé trpí suchem, vidíme, jak se celosvětové klima mění, ještě stále ale můžeme zkázu zvrátit,“ řekl.

V příštích deseti letech se světové hospodářství musí podle Heinzeho zásadně změnit. Uvedl, že o změnách a postupu musí rozhodovat veřejnost, ne politici ovládaní lobbisty a vlastními kariérami.

Hladovku zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich začalo postupně opět jíst. Jedenadvacetiletý Jeschke se rozhodl protest ještě zostřit tím, že přestane od soboty přijímat tekutiny. Podpořit Jeschkeho stejným krokem, tedy odmítáním tekutin od soboty, se ještě rozhodla 24letá Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden.

Někteří politici na zelená témata slyší. Britský premiér Boris Johnson během všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN v New Yorku označil listopadovou konferenci OSN o klimatu ve skotském Glasgow (COP26) za jednu z posledních šancí lidstva změnit přístup k řešení klimatické krize.

V projevu také vyzval lidi, aby se k planetě nechovali jako k „nezničitelné hračce“, a varoval před nevratnými škodami způsobenými změnou klimatu.

„Učiníme tuto krásnou planetu prakticky neobyvatelnou, a to nejen pro nás, ale i pro mnoho dalších druhů,“ řekl. „Proto je summit COP26 v Glasgow pro lidstvo přelomovým okamžikem,“ dodal britský ministerský předseda.

Johnson řekl, že lidstvo musí „dospět“, řešit klimatickou krizi a nepokračovat ve znečišťování planety jako puberťák v opilosti. Zdůraznil, že pokud chce splnit závazek udržet globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia (ve srovnání s předindustriální dobou), musí s tím začít okamžitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků