Hlavní obsah

Propekingští kandidáti vyhráli kontroverzní parlamentní volby v Hongkongu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hongkong

Kandidáti věrní čínské komunistické vládě jasně zvítězili v nedělních parlamentních volbách v Hongkongu. Informovaly o tom v pondělí světové agentury. Účast prodemokratických uchazečů v podstatě znemožnily změny volebních zákonů, které Čína schválila v letošním roce. K urnám přišlo jen 30 procent oprávněných voličů, což je historicky nejnižší účast v hongkongských volbách. Při předchozím hlasování v roce 2016 byla volební účast téměř dvojnásobná.

Foto: Profimedia.cz

Nedělní hlasování v Hongkongu

Článek

Voliči rozhodovali o 20 z 90 členů hongkongského parlamentu. Kandidáty musela předem schválit komise, která posuzovala, zda jsou dostatečně "vlastenečtí", tedy loajální centrální vládě v Pekingu. Třicet poslanců vybíraly zájmové a profesní skupiny, 40 zbývajících volební výbor. Tento systém zaručuje, že zákonodárný sbor obsadí především propekingští politici.

Hongkongský soud shledal vinnými tři aktivisty, protože připomínali masakr v Pekingu

Svět

Podle místního zpravodajského serveru HK01 získali propekingští politici 82 z 90 křesel hongkongského parlamentu, u většiny dalších nebyla politická příslušnost známá, uvedla stanice BBC News. Jediným politikem nakloněným opozici, který se do parlamentu dostal, je vůdce centristické Třetí strany Tik Chi-yuen, který byl v minulosti členem opoziční Demokratické strany.

Šéfka propekingského Demokratického spojenectví pro pokrokový a lepší Hongkong, které ve volbách získalo polovinu volených křesel, prohlásila, že pravidla umožňující kandidovat pouze "vlastencům" vedení Hongkongu zdokonalí. "Je ale potřeba určitý čas, aby si lidé na tento systém zvykli," uvedla Starry Leeová.

Část zemí výsledky odmítá

Mezinárodní organizace pro lidská práva, vlády některých zemí i prodemokratické hongkongské strany nedělní volby označily za nedemokratické. Čínský styčný úřad v Hongkongu, který zajišťuje komunikaci mezi Pekingem a tímto poloautonomním čínským územím, naopak volby označil za "úspěšné uplatnění demokracie s hongkongskou charakteristikou".

V Hongkongu soudili podle bezpečnostního zákona, první odsouzený dostal devět let

Svět

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. Čína zde uplatňuje princip jedna země dva systémy, ale svobody, které má garantovat, postupně omezuje. Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních prodemokratických aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

Účast v nedělních volbách dosáhla pouhých 30,2 procenta, zatímco před pěti lety byla 58,3 procenta. Místních voleb v roce 2019 se zúčastnilo dokonce 71 procent voličů; kolem 90 procent ze 452 míst tehdy získali demokraté. Demokrat Sunny Cheung, který před stíháním uprchl do Spojených států, řekl, že většina obyvatel Hongkongu nedělní "volby vědomě bojkotovala, aby ukázala světu svou nespokojenost".

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám