Hlavní obsah
Filipínský prezident Rodrigo Duterte Foto: Romeo Ranoco, Reuters

Při protidrogovém zátahu filipínské policie zemřelo 32 lidí. Zabijte jich pokaždé tolik, chválil ji prezident

Při protidrogovém zátahu filipínské policie v provincii Bulacan zemřelo 32 lidí. To je nejvyšší počet obětí během jediného dne v rámci kontroverzní války proti drogám, kterou loni vyhlásil prezident Rodrigo Duterte. Ve středu o tom informovala agentura AP. Kampaň má na svědomí smrt tisíců lidí, což mnohé země kritizují.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte Foto: Romeo Ranoco, Reuters
Při protidrogovém zátahu filipínské policie zemřelo 32 lidí. Zabijte jich pokaždé tolik, chválil ji prezident

Zátah severně od Manily se konal celé úterý a zúčastnilo se jej 66 policistů. Ti se hájí, že zabití byli podezřelí z napojení na obchod s drogami, byli ozbrojeni a kladli odpor. Během desítky jednotlivých razií bylo zatčeno přes 100 lidí, policie zabavila 200 gramů metamfetaminu, 786 gramů marihuany a zbraně.

Duterte policii po zátahu blahopřál a policisty vyzval, aby „jich pokaždé zabili tolik”, uvedla agentura AFP. Minulý měsíc prezident varoval uživatele drog, že je bude pronásledovat až do „pekelných bran”.

Boj proti drogám a zločinnosti byly klíčovou součástí Duterteho předvolební kampaně. Západ i mezinárodní humanitární organizace tažení proti drogám a vysoký počet mrtvých kritizují. Poukazují na to, že vraždy, převážně drobných překupníků a vykonávané policií, prezident schvaluje. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že policie vraždy plánuje a v některých případech z nich i profituje.

„Nedávno jsem potkal ženu, která mi řekla, že jejího syna při jednom zátahu zastřelil maskovaný civilista, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Říkala, že její syn nebyl překupník a to, že užívá marihuanu, nahlásil tři měsíce před smrtí úřadům,” napsal korespondent BBC v Manile Howard Johnson.

Duterte svou válku proti drogám v lednu zastavil a slíbil, že policii „pročistí” a protidrogové jednotky reorganizuje. V březnu tažení proti drogám začalo znovu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků