Hlavní obsah
Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn Foto: Tobias Schwarz, Reuters

Přátelé chtějí Strausse-Kahna vykoupit více než miliónem dolarů

Přátelé bývalého šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominiqua Strausse-Kahna, který byl obviněn mimo jiné z pokusu o znásilnění, údajně kontaktovali rodinu jeho údajné oběti ve snaze pokusit se o mimosoudní vyrovnání. Strauss-Kahn by prý byl ochoten zaplatit částku od jednoho miliónu výše, aby se vyhnul medializovanému procesu a porotě.

Šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn Foto: Tobias Schwarz, Reuters
Přátelé chtějí Strausse-Kahna vykoupit více než miliónem dolarů

Zprávu o vyjednávaném mimosoudním vyrovnání přinesl deník New York Post, který se odvolává na svědectví jisté francouzské podnikatelky blízké Straussovi-Kahnovi a jeho rodině.

Pokojská, která Strausse-Kahna obvinila ze sexuálního napadení, je pod neprodyšnou ochranou newyorských úřadů. Vyjednavači proto kontaktovali aspoň její příbuzné v Guineji, kteří jsou mimo dosah amerických orgánů.

Ne, holčičko, neboj, o práci nepřijdeš. Ty nevíš, kdo já jsem?
Strauss-Kahn, bývalý šéf MMF

"Už mluvili s její rodinou. Určitě to skončí pokojnou cestou. (Strauss-Kahn) se z toho dostane a odletí zpátky do Francie. Do vězení se vůbec nedostane. Ta žena dostane hodně peněz," uvedla osoba, kterou list nejmenoval.

Naděje na vyrovnání je tedy údajně velká, zvlášť když jde o lidi ze země, kde průměrný měsíční plat činí v přepočtu kolem 800 korun měsíčně a kde část rodiny pokojské si nemůže dovolit pořídit si ani boty.

Mimosoudní vyrovnání je v USA běžné

Francouzský deník France-Soir v této souvislosti připomíná, že finanční vyrovnání mezi žalující a žalovanou stranou je v USA poměrně běžné. Využil toho v roce 1994 například zpěvák Michael Jackson, který byl obviněn ze sexuálního zneužívání mladistvého. Výměnou za nezveřejněnou částku, která ovšem podle odhadů dosáhla několika miliónů dolarů, se Jackson soudu vyhnul.

New York Post nicméně podotýká, že v případě Strausse-Khana se do záležitosti vložil přímo stát. I bez svědectví napadené u soudu vyšetřovatelé věří, že mají dostatek doličných předmětů k tomu, aby byl obviněn a proces mohl být zahájen.

Jednak mají k dispozici její výpověď zaznamenanou na video, svědectví již poskytnuté porotě, která rozhodla o zahájení procesu, a také výpovědi dalších zaměstnanců hotelu, kde se incident stal. Nejdůležitějšími důkazy jsou pak podle interních informací newyorské policie nalezené vzorky DNA: na koberci v pokoji a na šatech pokojské se našlo Straussovo-Kahnovo sperma.

Pro bývalého šéfa MMF by tak podle znalců amerického práva zbyla jediná cesta, jak zastavit soud, a sice přiznat se a domluvit se na co nejnižším možném trestu. Obviněn je ovšem v několika bodech včetně užití násilí a omezování osobní svobody. Obhajoba se ale asi bude snažit tvrdit, že vše se dělo se souhlasem pokojské. Strauss-Kahn trvá na tom, že je nevinný.

"Copak nevíš, kdo já jsem?"

Televizní stanice Fox News přišla s dalšími podrobnostmi kolem celé události. Dvaašedesátiletý Strauss-Kahn prý na ženu, když na ni dorážel, údajně stále křičel: "Copak nevíš, kdo já jsem?"

"Prosím, přestaňte. Já tuhle práci potřebuji. Nemůžu o ni přijít. Prosím přestaňte," reagovala zoufale pokojská. "Ne, holčičko, neboj, o práci nepřijdeš. Ty nevíš, kdo já jsem?" odpověděl prý Strauss-Kahn.

Navzdory jejímu odporu ji táhl přes pokoj a nutil ji k orálnímu sexu. Ženě se pak podle těchto informací podařilo ho odstrčit. Strauss-Kahn přitom narazil zády na kus nábytku, od kterého si odnesl šrám. Na prostěradle se pak našla krev.

Další ženy potvrzují sexuchtivost obžalovaného

Hromadící se podrobnosti k případu i svědectví jiných žen, které měly co do činění se Straussem-Kahnem, naznačují jeho pravděpodobný psychologický profil: v průběhu let, kdy byl ve vysokém postavení, v něm musel se stoupajícími nároky na sexuální uspokojení, kdy potřeboval dobývat a nestačily mu vždycky služby poslušných prostitutek, narůstat i pocit neomezené moci a tedy i beztrestnosti. Je možné předpokládat, že případů napadení bylo víc, ale že doposud se mu vždy dařilo záležitost různými způsoby, včetně finančních, zamést pod koberec.

Svědectví o tom, že když Strauss-Kahn po newyorském incidentu volal manželce a nekonkrétně hovořil o tom, že se asi stal těžký průšvih, ukazuje, že si i sám uvědomil, že tentokrát "hodně přestřelil".

Strauss-Kahn se musí stěhovat

Co Strausse-Kahna každopádně v nejbližších hodinách čeká, je pravděpodobně další stěhování v rámci "domácího vězení". V domě, kde nyní bydlí v pronajatém bytě, mu dali spolumajitelé do dne lhůtu, aby budovu opustil. Další bydlení se mu podle New York Post shání těžko, protože realitní agenti od něho dávají ruce pryč. Jeho další rezidencí by každopádně už neměl být byt, ale nějaký dům pokud možno v ústraní. Strauss-Kahn si přitom už neklade nároky na úroveň adresy, což je jinak pro newyorskou smetánku poměrně důležitá věc.

Strauss-Kahn byl propuštěn na kauci několika milionů dolarů výměnou za to, že bude pod neustálým dohledem soukromé bezpečnostní agentury. Je neustále monitorován kamerou a nosí elektronický náramek.

Ve Francii Straussovi-Kahnovi po počáteční účasti jeho krajanů, kdy jich tři čtvrtiny věřily, že jde o komplot, podle posledního průzkumu prudce klesla popularita. Nyní mu věří už méně než polovina lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků