Hlavní obsah
Pastafariáni Foto: Profimedia.cz

Pastafarián se soudil, protože chtěl být na řidičáku s cedníkem na hlavě. Neuspěl

Nizozemský soud ve středu potvrdil rozhodnutí radnice v Eindhovenu nevydat řidičský průkaz muži, který chtěl, aby v dokladu byla jeho fotografie s cedníkem na hlavě. Informovala o tom agentura AP.

Pastafariáni Foto: Profimedia.cz
Pastafarián se soudil, protože chtěl být na řidičáku s cedníkem na hlavě. Neuspěl

Řidič, který se hlásí k takzvaným pastafariánům, chtěl využít mírných pravidel v Nizozemsku, která umožňují pokrývky hlavy na fotkách do průkazů totožnosti, pokud jsou v souladu s uznanou vírou.

Mezi ně ale parodická Církev létající špagetové příšery nepatří. Soud uznal argumentaci eindhovenských úřadů, že pastafariánská víra „neprokázala dostatečnou vážnost, aby byla považována za náboženství”.

Stvořitel má podobu klubka nudlí

Výstřední církev vznikla před více než deseti lety v USA jako satirická reakce na rozhodnutí úřadů školské správy státu Kansas. Ten povolil ve školách výuku mytického stvoření světa místo evoluční teorie založené na Darwinově učení. Název pastafariáni obsahuje slovo „pasta”, které se v mnoha jazycích používá pro těstoviny.

Vesmír byl podle pastafariánů vytvořen opilým špagetovým monstrem před 5000 lety, stvořitel má podobu klubka nudlí a hlavní božskou potravou svatých jsou italské těstoviny. Tradičním oděvem pastafariánů je cedník na hlavě nebo pirátská čepice.

Podle dostupných informací je Nový Zéland první zemí, která Církev létající špagetové příšery uznala za legální náboženské hnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků