Hlavní obsah
Papež František na cestě na bohoslužbu v Šaštíně Foto: Reuters

Papež: Nepřátelé si přáli mou smrt

Papež František (84) prohlásil, že někteří lidé chtěli, aby zemřel, když v létě podstoupil operaci tlustého střeva. Nepřátelští preláti radostně spřádali plány na příští konkláve, shromáždění kardinálů v Sixtinské kapli, na kterém se volí nový pontifik, naznačila hlava katolické církve v rozhovoru plném černého humoru a frustrace, který vyšel v uznávaném jezuitském časopise La Civilta Cattolica.

Papež František na cestě na bohoslužbu v Šaštíně Foto: Reuters
Papež: Nepřátelé si přáli mou smrt

V rozhovoru se skupinou jezuitských kněží během nedávné cesty na Slovensko se ho zeptali, jak se cítí v době, kdy se zotavuje z červencové operace.

„Stále žiji, i když někteří lidé chtěli, abych zemřel. Vím, že dokonce došlo k setkání prelátů, kteří si mysleli, že papežův stav je vážnější, než je oficiální verze. Připravovali se na konkláve,“ řekl.

Přiznává, že občas ztrácí trpělivost

Byla to jedna z nejsilnějších narážek na mnoho kritiků, které má v katolické církvi i mimo ni a z nichž někteří ho označují za komunistu, kacíře, dokonce za antipapeže.

Upřesnil, že mezi jeho kritiky patří „velký katolický televizní kanál, který neváhá o papeži neustále mluvit špatně“.

Podle listu The Daily Telegraph se má za to, že tím narážel na mediální konglomerát EWTN, který je vůči jeho papežství velmi kritický.

„Osobně si útoky a urážky zasloužím, protože jsem hříšník, ale církev si je nezaslouží. Jsou dílem ďábla. Jsou i klerici, kteří o mně mají ošklivé poznámky,” řekl František.

„Někteří lidé říkají, že stále mluvím o sociálních otázkách a že jsem komunista. Někdy ztrácím trpělivost, zvláště když vynášejí soudy, aniž by vstoupili do skutečného dialogu,“ podotkl.

O vnitřních nepřátelích a zvěstech, které kolují po Vatikánu, že by se mohlo blížit konkláve, se zmínil už minulý měsíc v rozhovoru pro španělský veřejnoprávní rozhlas RNE.

Potvrdil, že operace tlustého střeva, po níž se musel deset dní zotavovat v nemocnici, podnítila spekulace, že by mohl odstoupit, stejně jako jeho předchůdce Benedikt XVI.

„Vždy, když je papež nemocný, nastane vítr nebo uragán konkláve,“ řekl v rozhovoru pro španělský rozhlas.

Operace, kterou podstoupil, měla řešit onemocnění známé jako divertikulární stenóza neboli zúžení tlustého střeva, běžný problém u lidí starších 80 let.

„Nechtěl jsem jít na tu operaci. Přesvědčila mě o tom zdravotní sestra. Sestry často chápou situaci lépe než lékaři, protože jsou v přímém kontaktu s pacienty,“ uzavřel František.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků