Hlavní obsah

Nechápu, proč lidé odmítají vakcínu, řekl papež cestou ze Slovenska

15. 9. 2021, 22:30

Papež František si láme hlavu nad tím, proč tolik lidí, včetně některých kardinálů římskokatolické církve, odmítlo očkování proti covidu-19. Řekl to novinářům během letu ze Slovenska do Vatikánu, píše agentura AP. Lidstvo přitom podle papeže mělo v minulosti k vakcinaci dobrý vztah a očkování malých dětí proti spalničkám a obrně také obvykle nikdo nezpochybňuje.

Foto: Reuters

Papež František na cestě na bohoslužbu v Šaštíně.

Článek

Sám František je proti covidu očkovaný přípravkem od společností Pfizer-BioNTech a vakcinaci již dříve podporoval. Ani tentokrát nejmenoval žádné konkrétní přípravky či firmy. Někteří lidé podle něj mohli váhat, protože bylo k dispozici mnoho vakcín, z nichž některé byly "jen o málo účinnější než destilovaná voda", uvedl podle AP papež. Odmítnout vakcínu je podle něj "sebevražda".

FOTO: Papež František navštívil košické sídliště Luník IX

Evropa

Poznámkou o „odmítačích" očkování narážel patrně na amerického kardinála Raymonda Burkeho. Ten se dlouhodobě vyjadřoval proti očkování, před měsícem se nemocí covid-19 nakazil a musel být hospitalizován a s dýcháním mu pomáhal plicní ventilátor.

Potraty jsou vražda, trvá papež na svém

Na tiskové konferenci v letadle padl také dotaz na oprávněnost potratů. Katolická církev by podle Františka neměla přijímat politická rozhodnutí. Papež se přitom nevyjádřil jasně ke sporu, který se vede v rámci americké katolické církve, jež se běžně zapojuje do politiky. Část amerických arcibiskupů odmítá udílet přijímání lidem, kteří schvalují potraty, píše agentura AFP.

Mše papeže Františka v Šaštíně u hranic s ČR

Evropa

Papež zároveň opět vyjádřil svůj rozhodný nesouhlas s potraty, považuje je za vraždu. „Kdokoli provádí potrat, zabíjí. Vezměte si jakoukoli knihu o embryologii pro studenty medicíny. Tři týdny po početí už tam jsou všechny orgány, dokonce i DNA ... Je to lidský život, tento lidský život musí být respektován. Tento princip je tak jasný!" prohlásila hlava katolické církve.

Reklama

Související témata:

Výběr článků