Hlavní obsah

Palestinci volí parlament, USA pomáhají soupeřům radikálů

Spojené státy, ale i EU a Izrael vynaložily před středečními palestinskými volbami značné úsilí, aby z hlasování vyšlo co nejlépe doposud vládnoucí hnutí Fatah. Jeho pozici může podle průzkumů ohrozit radikální islamistické hnutí Hamás. Hlasování skončí v 18 hodin našeho času. Do hodiny budou k dispozici předběžné výsledky. Palestinci volí parlament poprvé od roku 1996.

Palestinci volí parlament, USA pomáhají soupeřům radikálů

V neděli katarská televize al-Džazíra odvysílala interview s nejpopulárnějším palestinským politikem a jedničkou na kandidátce Fatahu Marvánem Barghútím. Ten je přitom s pěti doživotními tresty za terorismus v izraelském vězení. Jak napsal izraelský list Jediot Achronot (JA), možnost uskutečnit rozhovor u Izraelců prosadil Washington, neboť veřejný projev prominentního vězně je brán za skvělý mediální počin ve prospěch Fatahu.

O volbách a o tom, jaké nebezpečí by vyplynulo z úspěchu Hamásu, dosud odmítajícího existenci židovského státu v historické Palestině, jednala v regionu v uplynulých měsících řada amerických delegací. Abbás se setkal i s ministryní zahraničí Condollezzou Riceovou.

Podle JA se mu výměnou za dodržení termínu voleb dostalo garance, že Izrael umožní hlasování i ve východním Jeruzalémě, bohaté arabské státy Perského zálivu finančně podpoří kampaň Fatahu a Barghútí dostane přístup do médií. Jak uvedla al-Džazíra, velkou kritiku ale Fatah sklidil zejména za to, že americká rozvojová agentura USAID nedávno poslala palestinské vládě dva milióny dolarů (48 miliónů korun).

Americká pomoc Fatahu uškodila

Americký generální konzulát v Jeruzalémě uvedl, že peníze šly "na podporu demokratizace." Veřejnost a opozice to však vnímají jako podporu dosavadního establishmentu. "Je to jasné porušení volebních zákonů," řekl al-Džazíře šéf kampaně levicové kandidátky Svoboda a sociální spravedlnost Azmí Nibálí. "Přijímání peněz ze zahraničí je zakázané. Pokud tak ale činí vláda a Fatah, pak by měl tuto možnost mít každý kandidát," dodal s tím, že Washington jistě bude za poskytnuté peníze požadovat protislužby.

Hnutí Hamás situaci okamžitě využilo. "Chci se Palestinců zeptat, zda mohou věřit těm, kdo berou peníze na kampaň Američanů," řekl jeho kandidát Nájif Radžúb. "Budete volit ty, kteří jednají podle amerických plánů?" dodal politik, jehož bratr Džibríl Radžúb je paradoxně vysokým činitelem bezpečnostního aparátu Abbásovy vlády a Fatahu.

Americký list The Washington Post v neděli napsal, že finanční injekce byla zamýšlena jako podpora silám stojícím proti islamistům.

Hamás má premiéru

Hamás volby v roce 1996 bojkotoval, neboť dosavadní politický systém vychází zmírových dohod s Izraelem. Nejen Izrael a USA, ale i evropské instituce bedlivě sledují, zda zapojení do centrální politiky povede kodk lonu hnutí od teroru a odmítání Izraele.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků