Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Sven Hoppe, ČTK/AP

Netanjahu: Izrael nedovolí íránskému režimu, aby mu dal oprátku kolem krku

Izrael nedovolí íránskému režimu, aby mu dal oprátku kolem krku, prohlásil na bezpečnostní konferenci v Mnichově izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Írán je podle jeho slov největší hrozbou pro nynější svět a Izrael proti němu bude jednat bez zaváhání, pokud to bude potřeba. Zároveň Teherán varoval, aby nepokoušel izraelské odhodlání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Sven Hoppe, ČTK/AP
Netanjahu: Izrael nedovolí íránskému režimu, aby mu dal oprátku kolem krku

Netanjahu tvrdě kritizoval dohodu o íránském jaderném programu, přirovnal ji k mnichovské dohodě z roku 1938. Tu označil za hroznou, podle něj otevřela cestu ke druhé světové válce, v níž zemřelo na 60 miliónů lidí.

Írán sice není nacistickým Německem, ale mezi oběma režimy podle Netanjahua existují nápadné podobnosti. „Írán otevřeně dává najevo svůj záměr zničit Izrael se šesti miliony Židů," uvedl.

„Írán se snaží ovládnout náš region Blízký východ a snaží se ovládnout svět agresí a terorem. Vyvíjí balistické rakety, které dosáhnou hluboko do Evropy a také do Spojených států," dodal.

Nepokoušejte Izrael

Izrael má ale podle premiéra hranice, jejichž překročení nedopustí. „Budeme konat, pokud to bude potřeba, nejenom proti íránským spojencům, ale i proti Íránu samotnému," pohrozil Netanjahu. Uvedl, že Izrael nedopustí, aby byl Teherán trvale vojensky přítomný v Sýrii. „Izrael bude dál konat, aby Íránu zabránil ve vytvoření další teroristické základny, z níž by ohrožoval Izrael," prohlásil.

Řekl také, že minulý týden Írán na izraelské území poslal dron. Izrael ho zničil spolu s řídícím centrem v Sýrii. Kus bezpilotního letounu s sebou dnes Netanjahu vzal do Mnichova. Íránskému ministru zahraničí Mohammadu Džavádovi Zarífovi, který na konferenci také vystoupí, vzkázal, aby si ho vzal zpět domů. „Pane Zarífe, poznáváte to? Měl byste, je to vaše," řekl Netanjahu, který přitom část dronu držel v ruce. „Nepokoušejte izraelské odhodlání," zdůraznil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků