Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jerry Lampen, Reuters

Německo potrestá odmítače vakcín proti spalničkám

To, o čem se tak dlouho a intenzivně diskutovalo, se stalo skutkem – poslanci německého Spolkového sněmu včera schválili povinné očkování dětí proti spalničkám. Infekční onemocnění tak má být od příštího roku přísněji potíráno.

Ilustrační foto Foto: Jerry Lampen, Reuters
Německo potrestá odmítače vakcín proti spalničkám

Od Nového roku bude povinné očkování pro všechny děti ve školkách a školách. Právní úprava, kterou prosadil ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), začne platit 1. března 2020.

Ze zákona vyplývá, že rodiče budou muset před přijetím dítěte do jeslí, školky nebo školy prokázat, že je očkované. Jinak jim bude hrozit pokuta ve výši až 2500 eur (64 tisíc korun).

„Ochrana před spalničkami je ochrana dětí,“ upozornil Spahn s tím, že zákon má podle něj chránit před vysoce nakažlivou nemocí ty nejslabší.

ČR vyřazena ze seznamu

V Německu se letos nakazilo spalničkami 501 lidí, vyplývá z údajů Institutu Roberta Kocha. K zastavení šíření infekce je potřeba, aby nejméně 95 procent obyvatel mělo proti nim imunitu. Německo však dosud potřebných očkovacích kvót nedosáhlo.

Spalničky se v poslední době opět šíří Evropou i mnohými mimoevropskými regiony. Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci srpna zrušila status zemí, v nichž byly vymýceny spalničky, České republice, Británii, Řecku a Albánii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků