Hlavní obsah
Plameny šlehají z katedrály v Nantes. Foto: Ludovic Stang, Reuters

Nantes: Obnovu chrámu platí stát, zadrženého pustili bez obvinění

Muže zadrženého po požáru katedrály v Nantes propustila francouzská policie po několikahodinovém výslechu bez obvinění. Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin vzápětí oznámil, že úmyslnému založení ohně nic nenasvědčuje. Francouzská vláda slíbila, že obnovu gotického svatostánku zaplatí stát.

Plameny šlehají z katedrály v Nantes. Foto: Ludovic Stang, Reuters
Nantes: Obnovu chrámu platí stát, zadrženého pustili bez obvinění

„V tuto chvíli nic nenaznačuje, že se jedná o trestný čin,“ řekl poslancům v parlamentu Darmanin. „Bylo zahájeno vyšetřování. Mohlo to být tak, že šlo o náhodu.“ Příčiny požáru zatím zůstávají nejasné.

Již propuštěný 39letý uprchlík z Rwandy měl v předvečer požáru na starosti uzamčení katedrály, v tamní diecézi pracoval jako dobrovolník. Prokurátor Pierre Sennes uvedl, že vyšetřovatelé si s ním chtěli „vyjasnit určité prvky jeho postupu“.

Plameny se uvnitř pozdně gotické katedrály Petra a Pavla objevily v sobotu krátce před osmou ráno, hasiči je během odpoledne dostali pod kontrolu a do večera je kompletně uhasili. Nezabránili však zničení velkých varhan, kvůli žáru se také roztříštila původní vitrážová okna ze 16. století.

Ministr financí Brune Le Maire už slíbil, že o opravu katedrály z 15. století se postará stát. „Je to naše povinnost nejen proto, že jde o státní majetek, ale i proto, že jde také o naši kulturu,“ řekl televizi BFMTV.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků