Hlavní obsah
Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Íránu, Francie, Německa a Británie Mohammad Džavád Zaríf, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas a Boris Johnson při schůzce v Bruselu. Foto: Yves Herman, Reuters

Ministři tří zemí EU a Íránu jednali o záchraně jaderné dohody

Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Británie, Francie a Německa a Íránu se v úterý v Bruselu shodli na základních obrysech plánu k záchraně íránské jaderné dohody, již se rozhodl vypovědět americký prezident Donald Trump. Novinářům to řekla Mogheriniová, podle níž by konkrétní kroky mohly být dohodnuty v nejbližších týdnech. Šéf íránské diplomacie, který byl části jednání přítomen, je označil za dobrý začátek, pro osud dohody však podle něho budou klíčové následující týdny.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Íránu, Francie, Německa a Británie Mohammad Džavád Zaríf, Jean-Yves Le Drian, Heiko Maas a Boris Johnson při schůzce v Bruselu. Foto: Yves Herman, Reuters
Ministři tří zemí EU a Íránu jednali o záchraně jaderné dohody

Zástupci EU se pokoušejí přesvědčit Teherán, aby principy dohody o omezení jaderného programu respektoval i po kroku Washingtonu z minulého týdne, kdy Trump oznámil, že USA od úmluvy odstoupí a na Írán uvalí tvrdé hospodářské sankce. Írán už reagoval slovy, že pokud se nepodaří pokračování smlouvy zajistit, opět začne s obohacováním uranu.

Mogheriniová po jednání prohlásila, že je třeba zajistit pokračování evropského strategického zájmu. Skupina se podle ní dnes dohodla, že mezi základní cíle bude patřit zajištění funkčnosti bankovních transakcí s Íránem či pokračování vývozu íránské ropy. Unie sice podle ní nemůže poskytnout Teheránu právní ani ekonomické záruky, v nejbližších týdnech však přijde s opatřeními, která by situaci měla vyřešit.

„Budeme pracovat na tom, jak může EU dohodu udržet, zajistit své hospodářské zájmy i to, že Írán nezíská jaderné zbraně,” poznamenala ještě před večerním jednáním.

Bude záležet na příštích týdnech

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který ještě před společnou schůzkou jednal s Mogheriniovou mezi čtyřma očima, se po skončení rozhovorů vyjádřil s opatrným optimismem. „Jsme na dobré cestě... hodně bude záležet na tom, co budeme schopni docílit během několika příštích týdnů,” řekl podle agentury Reuters.

O věci budou ve středu večer jednat v Sofii i šéfové států a vlád bloku. EU totiž také řeší, jak zajistit, aby obnovené americké sankce nedopadly na unijní firmy, které v dobré víře začaly po uvolnění sankčních opatření v souvislosti s dohodu v roce 2015 s Íránem obchodovat.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson před úterní schůzkou poznamenal, že z pohledu Londýna je jaderná dohoda zásadní pro společnou bezpečnost. „S Francií a Německem hledáme, jak se posunout dál,” prohlásil Johnson s tím, že země nyní řeší možnosti, jak dál zajistit zmírnění sankcí v případě, že Teherán bude dál dodržovat svou část dohody.

Znepokojení z kroků na Blízkém východě 

Úterní jednání bylo ale podle něj také příležitostí, jak íránské straně sdělit znepokojení z dalších kroků země, které komplikují situaci na Blízkém východě, včetně programu balistických střel.

„Také vyzývám Spojené státy, aby se zdržely akcí, které by mohly ostatním stranám dohody bránit v tom, aby dodržovaly její závazky, včetně zmírnění dopadu sankčních opatření prostřednictvím obchodu,” dodal britský ministr.

Dohodu v roce 2015 podepsali také Rusko a Čína, jejichž metropole Zaríf navštívil v uplynulých dnech. Na jejím základě signatářské země odvolaly ekonomické sankce vůči Íránu výměnou za to, že islámská republika výrazně zpomalila svůj jaderný program.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků