Hlavní obsah

Maďaři demonstrují proti reformám, nechtějí platit u lékaře

Přes deset tisíc demonstrantů protestovalo dnes před budovou maďarského parlamentu v Budapešti proti reformám, které zavádí vláda premiéra Ference Gyurcsánye. Maďaři jsou nespokojeni především se zavedením poplatků u lékaře.

Maďaři demonstrují proti reformám, nechtějí platit u lékaře

"Celý život jsem si platil pojištění a dnes se lékař se mnou ani nebaví, pokud nezaplatím," rozčiloval se starší muž na Kossuthově náměstí.

"Mladé rodiny už nemají kam ustupovat. Musíme se ozvat, protože jinak to bude ještě horší," uvedl v Maďarské televizi Endre Szabó jeden z organizátorů protestu. Demonstranti nejdříve vytvořili několikakilometrový živý řetěz v ulicích hlavního města. Následně se přesunuli na Kossuthovo náměstí před budovu parlamentu. Lidé skandovali "Gyurcsány zmiz". Policie akci monitorovala, ale nezasáhla.

Občané žalují premiéra

Celkem 199 občanů Maďarska žaluje premiéra Ference Gyurcsánye za jeho loňský projev, v němž přiznal, že před parlamentními volbami voličům lhal. Občané žádají od premiéra odškodnění za to, že je před volbami uvedl do omylu. Soud určil přelíčení na 20. listopadu 2007. Podle Maďarského rozhlasu je to první případ, kdy občané žalují premiéra kvůli politickému projevu. Ministr spravedlnosti Albert Takács značil postup skupiny občanů za nonsens.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků